Pamatujete ty doby, kdy bylo strašně sexy používat na všechno Evernote? Bylo to strašně cool efektivní a navíc měli pruhované ponožky s logem! Doba se změnila, Evernote prošel svým těžkým obdobím, a přestože je pořád skvěle efektivní, už není ani cool ani sexy. Dřív byl internet plný článků jako “10 tipů jak efektivně do Evernote ukládat recepty”, dnes je to “10 bezplatných alternativ k Evernote”. Proč jsem mu já zůstal věrný a mám ho radši než kdykoli před tím?
Krátce z historie Evernote
Pokud vám Evernote nic neříká, tak vězte, že jde o poměrně jednoduchou cloudovou službu, která slouží pro super rychlé vytváření, ukládání a vyhledávání poznámek. Poznámky mohou být textové, rukou kreslené, audio, fotografie nebo třeba e-maily, soubory, skoro cokoli.
Kde se vzal úspěch Evernote? Jednak to vždycky fungovalo, to je fundament. Navíc služba přišla v ten správný čas, měla super sexy logo se zeleným slonem, byla ze Silicon Valley a svezla se na vlně startupového šílenství a sexy honby za osobní efektivitou. Jako správný Startup se zaměřila na růst a na své vlastní charisma, což nějakou dobu fakt skvěle fungovalo. Bohužel ve světle reflektorů služba trochu ztratila na původní přímočarosti a hlavně ztratila reálný business model. Výsledek se brzy dostavil.
Pod tlakem ekonomických výsledků došlo k radikální změně ve vedení firmy s následně i zaměření. Místo růstu počtu uživatelů se Evernote zaměřil na efektivitu. Následovalo dramatické osekání bezplatných služeb, odliv části klientů, kritika ze strany médií a nástup nové, dravé konkurence.
Proč mám Evernote tak rád?
I díky tomu, čím si Evernote prošel je dnes z mého osobního pohledu stále tou nejlepší službou ve svém oboru a navíc už nejste trapně mainstreamoví, když jej používáte 🙂 Mobilní aplikace je ultra jednoduchá, rychlá a přehledná. A přesně to chci – na mobilním zařízení buď vytvářím nebo hledám obsah. To dělá skvěle.
Desktopová verze přidává mnoho funkcí pro hromadné úpravy, třídění a organizování obsahu. Trochu mě mrzí, že tyto funkce zatím nemá verze pro iPad, ale na počítači dostávám od Evernote vše co potřebuji.
Evernote je multiplatformní, takže můžete sdílet své poznámky opravdu s každým. Funguje spolehlivě, rychle a v posledním roce se zaměřuje na funkce, které já osobně používám nejvíc, takže naše souznění je výjimečné.
A co je pro mě zcela nejdůležitější je fakt, že i s minimem úsilí dokážu udržovat v informacích dokonalý pořádek a vyhledávat ve zlomku sekundy. Pomocí Evernote skeneru zpracováván kompletní archiv účetnictví, na iPadu píši a kreslím poznámky, ke kterým snadno připojím soubory. Na pár kliknutí do Evernote přepošlu důležitý email nebo uložím webovou stránku. Vše extrémně rychle.
Organizaci jako takové moc nedám. Přiznám se, že jsem chaotik a tak trochu lenoch. Takže využívám notebooky, trochu klíčová slova a to je vše. Díky OCR a super rychlému vyhledávání najdu kdykoli a cokoli.
Evernote není levné řešení, není ani nejkomplexnější. Ale ani jedno z toho nepotřebuji. Potřebuji spolehlivost, rychlost a určitou eleganci. To všechno mi Evernote dává v plné míře a rád mu za to zaplatím, protože je pracovním nástrojem.
Alternativy k Evernote
Evernote není na trhu sám. Existuje celá řada bezplatných nebo skoro bezplatných řešení, která dělají skoro vše co Evernote. Pokud jste Apple uživatelé, možná by vám zcela stačily systémové poznámky (Notes). Sice nejsou multiplatformní a nemají tak spolehlivé vyhledávání, ale umožňují stejný komfort vytváření poznámek, výrazně zlepšily třídění a Apple je dává zcela zdarma.
Pokud chcete naopak švýcarský nůž, nabízející tisíc a jednu funkci, sáhněte po Microsoft OneNote. Mě osobně se vůbec nelíbí a nevyhovuje mi ovládání, ale funkčně je skvělý a opět prakticky zdarma.
Dál určitě stojí za vyzkoušení SimpleNote, Google Keep, Nevernote nebo třeba Dropbox Paper. Každý jde na to trochu jinou cestou a třeba bude bližší vašim potřebám.
Závěr
Jsem konzervativní a rád používám vyzkoušené a ověřené značky a produkty. Možná i to byl jeden z důvodů, kromě zeleného loga, proč jsem u Evernote zůstal. Tím hlavním je ale to, že je to profesionální nástroj, který skvěle naplňuje mé potřeby. Pokud hledáte něco na takové to domácí poznámkování, sáhněte po něčem jiném. Pokud hledáte spolehlivé, promyšlené a ověřené řešení, vřele doporučuji právě Evernote. Jsem rád, že Evernote zahodil masu neplatících uživatelů, jsem rád, že zrušili projekty jako ukládání receptů a řeší to, proč Evernote vznikl – spolehlivé ukládání myšlenek s kontextem.
Pokud to myslíte s Evernote vážně, můžete se stavit u mě na kurzu a zjistit, jak jej používám v praxi.
Evernote se mi dostal pod ruce až s příchodem mého prvního jablečného telefonu, což bylo někdy v březnu 2014. V té době jsem očekával od poznámek v iOS víc a hledal jsem tedy něco, co mě zaujme a bude splňovat mé představy. Asi náhodou jsem přičichl hned k Evernote aniž bych zkoušel další obdobné aplikace a zalíbilo se mi to. Asi tomu pomohla kromě jiného i lokalizace do češtiny. Pak následovalo plno shlédnutých videí na YouTube, přečtených článků. Logickým dalším krokem bylo zaplacení Plus verze, která mi zatím postačuje. Vyhledávání je skvělé, ale jsem asi větší „punťa“ než vy Honzo, takže si zápisníky a poznámky nějakým pro mě srozumitelným způsobem udržuji. Díky za článek.
Přestože jsem za Premium účet u Evernote platil jen cca 500,-Kč (registrace přes Indickou VPN), tak jsem s ním letos, po třech letech skončil. Poslední kapkou byla dlouhodobá nefunkčnost web clipperu v Safari na MACu. Dalším důvodem byla nová funkce skenování dokumentů v Poznámkách na iOS 11. Bylo to smutné loučení, ale život jde dál. A multiplatformu naštěstí nepotřebuju.