Přeskočit na obsah

Pár tipů pro fotografování ohňostroje

Tak jsme včera vyrazili na pražský novoroční ohňostroj. Letos jej přesunuli přímo nad Vltavu, což byl rozhodně dobrý nápad. I popularizace se povedla, takže radnice mohla být spokojena. Pro fotografa to však znamenalo řadu úskalí – novou lokaci, hledání záběru, davy diváků, atd. Nevím jak váš vysledek, ale můj nijak úžasný nebyl, takže malé desatero pro vás i pro mne osobně na přístí rok:

1)Ujistěte se, že víte kde a kdy ohňostroj bude (letošní přesun byl anoncován dobře)
2)Přijďte včas (čím známější ohňostroj, tím dříve. Pro letošní Prahu to chtělo skoro 2 hodiny předem)
3)Dobře se oblékněte, pokud je zima (letos byla zima mírná, přesto vlezlá)
4)Volte spíš širokoúhlý objektiv ( minimalizujete riziko, že se vám ohňostroj nevejde do záběru, lépe se cjí jednotlivé efekty, snižuje se rozmazání chvěním, atd. – mých 40mm bylo hodně)
5)Nezvyšujte zbytečně ISO ( šum na černé obloze ruší a stejně chceme spíš delší časy, světla je dost)
6)Zvolte střední clonu f/5,6 – f/8,0 ( budete mít obrovskou hloubku ostrosti, odfiltrujete okolní světlo a částečně i kouř )
7)Předostřete si a vypnětě AF ( je jedno jestli předostříte ručně nebo automaticky, hlavně AF vypněte. Zdržuje a není potřeba.)
8)Expozici můžete měřit automaticky v režimu A/Av, v tom případě doporučuji kompenzaci kolem -2EV.
9)Po pár snímcích můžete klidně přepnout na manuální expozici. Co se týče časů, experimentovat se dá od 1/100s až po klidně 3 sec. (já letos volil časy kolem 1s)
10)Může to znít divně, ale pokud fotíte pouze ohňostroj bez prostředí, klidně můžete fotit i z ruky. Pokud chcete zakomponovat i prostředí kolem, doporučuji stativ.

+ Foťte do RAWu. Nebudete řešit balanci bílé barvy, snadno zkorigujete expozici atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *