Přeskočit na obsah

Cesta na druhou stranu zeměkoule za necelých 30 hodin

Austrálie je země protinožců a to ne, protože by měli Australané protivné nohy, ale prostě protože je na druhé straně zeměkoule. Světadíl je to bezesporu fascinující, pestrý, lákavý a málo kdo by asi odolal myšlence se do Austrálie podívat. Nicméně řadu lidí odrazuje cesta na druhou stranu zeměkoule. Jaká je realita?

Expedice Australia 2009

Jak jinak než letadlem expedici Australia 2009 jsme vybrali let s British Airwais a to hned z několika důvodů. Jednak BA a Quantas jsou jediné letecké společnosti, které uměly udělat jednu letenku vč. vnitrostátních přeletů. A druhak linka BA Londýn – Sydney přes Singapore je jednou z nejkratších možností vůbec. Takže jsme 14.8. v cca 3 odpoledne vyletěli z Prahy a 16.8. v 5 ráno jsme byli v Sydney. Takto napsané to vypadá šíleně, ale není to tak zlé. Časový posun způsobuje, že na cestě jsme byli 30 hodin, z čeho čistého letu jsme si užili 24 hodin.

Expedice Australia 2009

Jak cestovat pohodlněji?
Celý den v letadle může znít šíleně, ale s trochou přípravy to není zdaleka tak špatný zážitek, jak řada lidí očekává. Přitom stačí trocha zkušeností a let si můžete docela užít. Co pomáhá mě?

1) Před letem moc nespat – lety delší než 7 hodin v kuse musí člověk aspoň částečně prospat, jinak se ukouše nudou. Někdo to řeší tím, že si zobne pilulku, já to řeším tím, že před odletem spím cca tři dny spíš miň než víc. Organismus si pak spánek v letadle naordinuje sám.
2) Správně se obléknout – oblečení do letadla musí být pohodlné a mít několik vrstev. Teplota v letadle často kolísá, při čekání na letišti je horko, při letu často zima. Navíc mě osobně se neuvěřitelně osvědčila mikina s velkou kapucou. Dobře se v ní spí, nejde vám světlo do očí, tlumí hluk a netáhne vám za krk. Nezbytností jsou vyšší a ideálně teplé ponožky. V botách celý let nevydržíte a tenké ponožky se rovnají smrti mrazem!
3) Zábava dle vlastního gusta – někdo čte knihy, někdo pracuje, mě se osvědčila dobrá sluchátka a iPhone. Dobrá sluchátka můžete připojit jak na systém zábavy letadla, tak na iPhone a podle nálady střídat na co máte chuť.
4) Udělejte dobře bříšku – Letecké společnosti doporučují jíst málo a lehká jídla. Já říkám jezte tolik, kolik jste zvyklí a hlavně dobré jídlo. Proto se snažím mít vždy možnost zajít do salónku nebo do restaurace na letišti a z jídla na palubě si vybírám opravdu jen to, na co mám chuť. Když jste dobře najedení, dobře se cítíte!

God save CSA!
Závěrem si neodpustím povzdechnutí. Poslední tři roky jsem létal pokud to šlo s ČSA, případně s jeho aliančními partnery AF/KLM, Deltou a Continentalem. Bohužel musím po letu Praha – Sydney konstatovat, že to byla chyba. Servis BA resp. OneWorld aliance je o řád komfortnější a člověk má zcela nečekaný pocit, že si ho jakožto zákazníka někdo váží. Salonky jsou prostornější, nabízejí kvalitnější a pestřejší jídlo a pití. Upgrade do vyšší třídy je automatický, nikoli věc škemrání na gate atd. Jsem patriot, ale upřímně nechápu, kdo bude létat s ČSA (asi Ivani). Podmínky věrnostního programu rok od roku tristnější. Servis salonku čím dál chudší, o jídle a komfortu na palubě ani nemluvě. A když k tomu přidáme zrušení většiny dálkových letů – God save CSA!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *