Přeskočit na obsah

iPad tip: Jak na kopírování textu bez formátování

Formátování textu na iPadu

Už jsem to zmiňoval. Pokud používáte fyzickou klávesnici s iPadem, ohromně to zvyšuje efektivitu práce s textem. Jedna věc mě ale neustále vytáčí. Pokud zkopírujete v iOS text, webový odkaz apod., tak se přenáší nejen text, ale i jeho formátování. To je samo o sobě v pořádku a většinou užitečné. Bohužel na rozdíl od macOS neexistuje jednoduchá cesta, jak vložit text bez přenesení formátování. Tedy zachovat formát textu cílové destinace. Díky Jurovi Iblovi jsem našel aspoň obezličku.

Práce s formátem textu na iOS

Pokud zkopírujete text v iOS pomocí klávesové zkratky CMD+C nebo kontextového menu a “kopírovat”, zkopírujete se text a formát textu. Dokonce třeba Pages mají speciální klávesovou zkratku Alt+CMD+C pro kopírování pouze stylu/formátu bez textu.

Pokud vkládáte text ze schránky a opět je jedno jestli pomocí CMD+V nebo kontextového menu “vložit”, vloží se text i s původním formátem. Nebo adekvátně existuje zkratka Alt+CMD+V na vložení pouze stylu písma.

Práce s textem iOS

Jak ale zkopírovat text bez formátu?

Co když ale chceme opak? Přenést text, ale nepřenáší jeho formátování? Klávesová zkratka CMD+Alt+Shift+V na iOS není. V kontextovém menu taky nenajdete řešení. Naštěstí existuje v některých případech obezlička.

Označte text, který chcete kopírovat. Potom klikněte na tlačítko Sdílení, pokud jej aplikace má, a vyberte Kopírovat. Tím se trochu překvapivě zkopíruje text bez formátu. Pak už se stačí přepnout do cílové aplikace a text vložit. Postup samozřejmě nefunguje všude, protože některé aplikace sdílení nemají. Někdy je sdílení v kontextovém menu.

Další možností je použít drag&drop, které také přenáší text bez formátu s výjimkou odkazů, u kterých přenese adresu bez textu.

Práce s textem iOS

Závěr

Pokud pracujete s iOS opravdu intenzivně, tak podobné drobnosti vás asi budou rozčilovat nejvíc. iPad je skvělý HW a iOS 11 přinesl spoustu nových funkcí. Dokáže krásně obsloužit 95% vašich potřeb, ale když narazíte na těch posledních 5%, je to někdy krušné.

PS: Chcete-li se o pracovním nasazení iPadu dozvědět víc, můžete se přihlásit na moje kurzy iOS 11 pro začátečníky, iOS 11 zefektivněte svou práci a iPad 100% mobilní kancelář.

1 komentář na “iPad tip: Jak na kopírování textu bez formátování”

  1. Mne by spíše zajímalo, jestli není někde nějaká vychytávka, která by nabízela opravu textu při psaní na displeji vs vypnutí opravy automatické korekce textu při externí klávesnici, kde píšu rychle a nechci být opravovaný, protože “vím, co píšu” 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *