Přeskočit na obsah

CES 2018: Hrozba digitálních asistentů (Alisczech vol.57)

Hrozba digitálních asistentů

Jedním z nepřehlédnutelných trendů letošního CESu je nástup popularity digitálních asistentů. Chytrých domů, domácích spotřebičů, gadgetů, fitness a zdravotních pomůcek je obrovská hromada a začíná být problém je všechny ovládat a propojovat. Zdá se, že právě tím pojítkem se stanou hlasem ovládaní digitální asistenti. Zcela dominantně je vidět lavinovitě se šířící podpora Alexy od Amazónu, hodně populární jsou Google Asistent a samozřejmě Siri od Applu. Nicméně i Bixby a Cortana sbírají body.

Hrozba pro male země jako je Česko

Přestože je bezesporu skvělá zpráva, že dochází k integraci jednotlivých řešení, a že dominantním prvkem se stává extrémně jednoduché a pohodlné hlasové ovládání, má to i svá úskalí. Pro malé národy s vlastním jazykem, jako jsme my, to může do budoucna znamenat technologické vyloučení. Obávám se, že než se dočkáme asistentů v češtině, bude to trvat opravdu dlouho. Tím se můžeme odříznout od těch nejnovějších technologií a ztrácet krok.

Vytvořit digitálního asistenta v konkrétním jazyce je bohužel mnohem těžší, než jen rozpoznat hlas a jednotlivá slova. Systém musí chápat význam celých vět a zejména velice košatá a celkově komplikovaná čeština není malou výzvou. Nejde jen o ekonomickou návratnost do vývoje a udržování české verze digitálního asistenta, ale o dostupnost know-how a odborníků.

Doufejme, že nás tento scénář nečeká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *