Přeskočit na obsah

iPad: ráj pro milovníky minimalismu

iPad a minimalismus

Nejste si úplně jistí, zda vám bude práce na iPadu vyhovovat víc než práce na počítači? Zcela zásadní je, jaký typ nástrojů a práce preferujete. Osobní počítače za desítky let vývoje získaly obrovskou komplexnost a flexibilitu. iPad naproti tomu od začátku jde cestou minimalismu. A co vy?

Jste maximalisté? Zapomeňte na iPad

Používáte současně dva nebo tři monitory? Jste zvyklí mít otevřené desítky různých okem a aplikací? Chybí vám na iPadu myš nebo makra v Excelu? Pak není iPad zařízením pro vás a pravděpodobně z něj nikdy nebudete nadšení. Je vám bližší maximalistický přístup a iPad jde jinou cestou.

Když Apple navrhoval první iPad, bylo to ještě pod vedením Steva Jobse. Cílem nebylo udělat “lepší počítač”, ale jeho nástupce. Konstruktéři se snažili přijít s novým řešením pro post PC éru. Vymyslet alternativu založenou na minimalismu, jednoduchosti, a oprostit se tak od 25 let zvyklostí PC světa. Zadáním proto bylo stvořit co nejefektivnější mobilní zařízení a co nejjednodušší uživatelské rozhraní.

iPad nemá myš ani vestavěnou klávesnici, protože pak by se celé uživatelské rozhraní vrátilo k tomu, co dělá počítač počítačem. iOS neumožňuje zdaleka tolik uživatelských nastavení jako běžný stolní počítačový systém, protože vychází z poznání, že 90 % uživatelů je nikdy nevyužije. iOS změnil způsob práce se soubory a daty, aby minimalizoval čas strávený jejich organizací. Sice tím vzniká řada omezení, ale zároveň ubývá otázek, starostí a problémů.

Jste maximalisté? Chcete mít vše pod kontrolou? Chcete pracovat jako na počítači? Pak pro vás mám jednoduchou radu – zůstaňte u počítače. iPad jde jinou cestou, protože to jej dělá iPadem.

 

Minimalistický hardware

První, u čeho narazíme na minimalismus, je už samotná konstrukce iPadu. Zařízení s jediným konektorem a čtyřmi tlačítky. To je to, co Apple aktuálně považuje za efektivní minimum. Pokud potřebujete víc, využijte periferie – externí bezdrátovou klávesnici, tiskárnu na WiFi. Potřebujete víc místa? Použijte cloud nebo externí disk s WiFi rozhraním. USB klíčenku s Lightning či redukce z Lightning na USB, VGA, HDMI, DVI či SD považuji za nutný kompromis, který Apple udělal, aby překlenul nezbytně nutnou dobu na adaptaci.

Proč zvolili konstruktéři tento přístup? Protože minimalismus vede k jednoduchosti a ta ke spolehlivosti. iPad je neuvěřitelně mobilní, kompaktní zařízení s obrovským výkonem. Přesto nepotřebuje větráky, nic v něm nevrže, nic se v něm netočí, neulomíte si krytku konektorů, neřešíte ovladače, nekompatibilitu či s kabely na stole. Nějak si už vlastně ani nevzpomínám, kdy jsem měl poslední podložku pod myš. Tento článek píši v letadle na klíně.

Ano, minimalistický přístup není pro každého a není ani ideální pro všechny typy práce. Přesto si už dnes umím představit iPad, který by neměl vůbec žádný konektor ani fyzická tlačítko. Veškeré spojení s vnějším světem by už dnes mohlo být bezdrátové a to platí i pro napájení. Koneckonců iPhone X ukazuje, že Apple pravděpodobně tímto směrem uvažuje a pokud bychom tím získali vodotěsnost, větší odolnost, kompaktnost a třeba víc místa na baterii, tak já to beru.

Soubory

Minimalistický přístup k datům

Naplno se minimalismus u iOS projevil u nového přístupu k datům. Místo adresářové struktury vytvářené uživatelem jsou data uložena přímo v aplikacích, které se o ně starají. Odpadá tak riziko ztráty, přepsání, neuložení či nekompatibility. Odpadají problémy s bezpečností a viry. Jen si uživatel musí zvyknout, že místo adresářů používá knihovny a místo, aby soubory poklikáním otevřel v nějaké aplikaci, tak pomocí aplikace soubory vyhledává.

Celý tento koncept se nakonec ukázal příliš futuristický, takže s příchodem iCloud Drivu a následně aplikace Soubory dal Apple uživatelům na výběr, zda je pro ně pohodlnější adaptovat nový způsob práce nebo jestli raději zůstanou u starého souborově orientovaného. Nicméně i zde se podařilo minimalistické prvky vpašovat. Celý iCloud pracuje v podstatě automaticky. Sám synchronizuje soubory, sám se stará, abyste měli vždy a všude vše po ruce. Pokud je místa málo, automaticky zmenšuje fotografie a videa nebo odsouvá soubory na server a v případě potřeby je opět stahuje. Maximalisté volají po kontrole nad tímto procesem. Chtěli by sami vybírat co, kde, kdy a jak se přenese. Minimalisté si užívají to, že nemusí a mají jistotu, že ať sednou k jakémukoli zařízení, najdou v něm vše, co potřebují, včetně teprve rozpracovaných dokumentů.

Chcete maximalismus? Používejte Dropbox. Chcete se soustředit na práci a neřešit otázky spojené se správou souborů? Pak vás iPad a iCloud nadchnou.

 

Minimalismus vede k soustředění

Minimalismus u iPadu jde mnohem dál. iPad nabízí možnost otevřít buď jednu nebo současně dvě aplikace, a tím to končí. Žádných 20 otevřených oken, zmatek a rozptylování. Žádné menu, žádný trvale viditelný Dock, často ani hodiny. iOS přirozeně vede svým minimalismem k soutředění a eliminuje těkání mezi činnostmi. Minimalizuje se prokrastinace, naopak se můžete maximálně soustředit na tu jednu jedinou věc, kterou právě děláte.

iOS 11 v kombinaci s dostatečně výkonným iPadem našel skvělou harmonii ve snaze o minimalismus se zachováním efektivity. Můžete rozdělit displej půl na půl nebo mít jednu aplikaci jako hlavní a druhou buď ukotvenosti, nebo plovoucí v 1/3 displeje. Toť vše a každá varianta má svůj účel.

Pokud vytváříte podle nějakého podkladu nový dokument, je ideální rozložení 50:50. Pro zdroj i pracovní dokument máte dost místa. Pokud se chcete na práci soustředit, tak máte aplikaci otevřenou přes celou obrazovku a pouze si vytahujete plovoucí okno, ze kterého můžete třeba přetažením používat, co potřebujete. Když druhou aplikaci nepotřebujete, jedním pohybem prstu ji skryjete. Varianta rozdělení 2:1 je ideální, pokud je jedna aplikace dominantní, ale druhou chcete nechat jako pomocníka. To, že existují jen 3 varianty rozdělení obrazovky navíc dává vývojářům možnost optimalizovat uživatelské rozhraní a zobrazení pro každou z variant.

K minimalismu patří i dnes hodně skloňované rozhodování Applu za uživatele. iOS dělá řadu činností aniž by se uživatele ptal, dělá rozhodnutí za něj bez možnosti je měnit, snaží se za vás hledat ideální řešení problémů. Díky umělé inteligenci, kterou přinesl právě iOS 11 to neznamená, že všichni musíme mít vše stejně. iPad se učí přizpůsobovat vašim návykům a potřebám. Někoho to může děsit, někomu nevyhovovat, ale pokud to bude fungovat lépe a lépe, já budu spokojený.

Evernote a minimalismus

Minimalistické aplikace

Apple se snaží k minimalismu vést i vývojáře aplikací. Když se to povede, je to nádhera. Stačí se podívat na rozdíl mezi Wordem a Pages či Excelem a Numbers na iOS. Apple vystačí s o řád menším počtem ovládacích prvků a přitom umí to, co potřebuje většina uživatelů. Ano, Excel nabízí nesrovnatelně víc funkcí než Numbers, ale ty reálně použije jen malé procento nejnáročnějších uživatelů. Pro ty logicky iPad není dobrá volba, ale většina díky tomu získává mnohem přehlednější a jednodušší pracovní prostředí.

Chcete další příklady? Porovnejte si Evernote pro iOS s pěti tlačítky a OneNote snažící se vypadat jako na počítači. To samé platí pro systémový email a kalendář ve srovnání s Outlookem nebo většinu grafických aplikací ve srovnání s Photoshopem.

Počítačové aplikace se snaží o maximalismus. Roky nabalují nové a nové vlastnosti, ikony, paletky, meníčka a přidávají čím dál pokročilejší funkce, které umí používat čím dál menší procento uživatelů. Na iOS většina aplikaci se snaží hledat ty nejdůležitější funkce, šetřit místem na obrazovce a pokud možno minimalizovat čas potřebný na naučení se ovládat program. To je minimalismus, který buď budete milovat, nebo zatracovat. Chybí vám v aplikaci A nějaká funkce? Tak si najdete další aplikaci, která dělá právě to. Díky tomu platíte pouze za to, co opravdu používáte a aplikaci dělají jen to, co dokážete využít.

 

Závěr

Jsou situace, kdy vás minimalismus může limitovat nebo dokonce nebetyčně štvát. U mě to platí zejména o webových prohlížečích pro iOS, kde bohužel patřím mezi to malé procento uživatelů, co potřebují víc než ostatní. Rozumím tedy tomu, že to může být nepříjemné.

Ale obecně jsem za roky používání zjistil, že při práci na iPadu se lépe soustředím, mám menší tendenci prokrastinovat, víc využívám toho, co aplikace umí, a práci si víc užívám. Je to tím, že je mi minimalismus blízký. Pokud vám také, stačí vystoupit ze své komfortní zóny a změnit své chování. Pokud jste maximalisté, iPad vám nikdy počítač nahradit nemůže.

PS: Chcete-li se o pracovním nasazení iPadu dozvědět víc, můžete se přihlásit na moje kurzy iOS 11 pro začátečníky, iOS 11 zefektivněte svou práci a iPad 100% mobilní kancelář.

10 komentářů na “iPad: ráj pro milovníky minimalismu”

  1. Mám trochu problém, kde zařadit iPad Pro 12’9. Chápal jsem iPad 9’7 a i 10’5 takové větší mobilní zařízení s mobilním iOS systémem, dobré na přenášení a konzumaci obsahu s jednoduchým ovládáním. Jenže s rostocím výkonem i uhlopříčkou je pro mě iPad 12’9 spíše blíže k Macbooku či notebooku. Je to zařízení už se srovnatelným výkonem i velikostí displaye. Co spíše nebylo. Bylo by dobré, kdyby u této verze mohl uživatel rozhodnout, jestli si chce nainstalovat mobilní systém iOS nebo MacOS s dotykovým ovládání. Myslím, že vize Jobse byla s iPadem 9’7 odlišná, než co teď’ může nabídnout Apple v iPadu Pro 12’9. Pro mě je to spíše dotykový lehčí Macbook, který je limitován iOSem. Otázka zní proč? Bojí se Apple kanibalizace MacBooků, proto jim nechává výhodu MacOSu? Proč zkrátka neudělat z velkého iPadu Pro takový lehčí dotykový a systémem plnohodnotný MacBook (Pro)? 🙂

    1. Kéž by to bylo tak jednoduché. iPad má jiný procesor, jinou architekturu, macOS nemá dotykové ovládání

  2. Dobrý den, mám takovou začátečnickou otázku. Můžu z ipadu streamovat video přes apple tv na televizi ? Děkuji za případnou odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *