Přeskočit na obsah

Klávesové zkratky pro iOS 11, které musíte znát

Klávesové zkratky iOS

Dnes bych rád navázal na včerejší článek o klávesnicích pro iPad a přidal deset klávesových zkratek, které vám mohou hodně usnadnit život s iPadem, pokud používáte fyzickou klávesnici. Někomu klávesové zkratky vyhovují, někomu ne. Já osobně si bez nich moc práci představit neumím.

Ovládání samotného iOS 11

Nejprve několik zkratek pro ovládání samotného systému:

CMD Pokud přidržíte samotný Command, tak se zobrazí vybrané klávesové zkraty aktivní aplikace.

CMD + H Zpět na úvodní stránku, tedy analogie tlačítka Home.

Alt+CMD+D Vysunout Dock. Skvělé zejména, když chcete otevřít druhé okno.

CMD+TAB Přepínání aplikací. Stejně jako na macOS můžete držením CMD a opakovaným stiskem CMD přecházet mezi běžícími aplikacemi.

CMD+mezera Vyhledávání. Opět stejně jako na macOS můžete kdykoli spustit vyhledávání a použít ho i pro převody měn a jednotek, základní výpočty nebo třeba pro spuštění aplikace.

Klávesové zkratky

Práce s textem

Ve většině aplikací, kde se pracuje s textem fungují následující zktratky

CMD+I, CMD+B, CMD+U Dobře známé zkratky pro kurzivu, tučné a podtržené písmo fungují i na iOS.

Alt + šipky vpravo a vlevo Přeskakujete o celá slova.

Alt + šipky nahoru a dolů Posun o odstavce.

CMD + šipky vpravo a vlevo Na začátek a na konec řádku.

CMD + šipky nahoru a dolů Pohyb o stránku.

CMD+C / CMD+V Kopírovat a vložit

Alt+CMD+C / Alt + CMD + V Kopírovat a vložit styl písma.

 

Další zajímavé klávesové zkraty

V Safari můžete pomocí pomocí CMD+T založit nový panel, pomocí CMD + L začít rovnou vkládat adresu stránky, CMD + R je znovunačtení stránky a CTRL + Shift + Tab je přecházení mezi panely.

V Souborech můžete pomocí Shift+CMD+N založit novou složku, CMD+D duplikuje soubory, Shift+CMD+V je trochu nečekaně přesunutí, CMD+Delete je mazání souborů a CMD + šipka nahoru přechod do nadřazeného adresáře.

V Kalendáři pomocí CMD + 1 až 4 se přepínají pohledy, CMD + šipky vlevo a vpravo je posun o den/týden/rok lde zobrazení a pomocí TAB a Shift + TAB se můžete přesunovat mezi událostmi.

 

Závěr

Klávesových zkratek je mnohem víc. Pokud vás baví, můžete hledat a objevovat. Mě osobně v iOS chybí jediná zkratka CMD + Alt + Shift + V pro vložení textu bez formátování. Jedinou cestou, jak  tento neduh obejít, kterou jsem našel, je použít kopírování přes tlačítko sdílení. To formát nepřenáší.

 

PS: Pokud se o pracovním nasazení iPadu chcete dozvědět víc, můžete se přihlásit na moje kurzy iOS 11 pro začátečníky, iOS 11 zefektivněte svou práci a iPad 100% mobilní kancelář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *