Pokud jste rozhodnuti si pořídit iPad nebo hledáte příslušenství pro iPad, tak zde pro vás mám nějaké praktické tipy a postřehy. Výběr jakékoli techniky je velmi osobní záležitost. Každý máme různé potřeby, preference, vkus a kritéria. Takže následující řádky prosím berte pouze jako můj osobní pohled, nikoli jako nějaké dogma. A pokud chcete, klidně se pod článkem v diskuzi doptejte na své specifické potřeby.
<< iPad Only 2020 (1): Pro koho je iPad vhodný a proč iPad Only 2020 (3): vyberte si svůj svět >>
Jaký iPad?
Zde si myslím, že situace je mnohem jednodušší než u počítačů, protože vybíráme z méně modelů a rozhodujeme se nad menším počtem parametrů. Na druhou stranu je potřeba uvažovat trochu velkoryse, protože iPad nejde vylepšovat, rozšiřovat apod. Takže správná otázka není “jaké minimum mi stačí dnes”, ale měli bychom se spíš ptát “co budu v následujících 2 – 3 letech potřebovat”. Na druhou stranu iPad můžete kdykoli prodat a koupit si jiný. Apple technika obecně ztrácí hodnotu pomaleji než většina konkurentů, protože reálná fyzická i morální životnost iPadů je 3 – 5 let podle nároků uživatele.
Hlavní rozhodnutí je, jak velký iPad chci. iPad mini je hezkým cestovním doplňkem, ale na práci opravdu není vhodný a většinu uživatelů začne velmi brzy omezovat. Úhlopříčka deset či jedenáct palců je velmi rozumný kompromis mezi velikostí pracovní plochy a velikostí zařízení. Tyto tablety jsou vhodné pro většinu uživatelů. Největší iPad Pro má úhlopříčku 12,9”, což samozřejmě poznáte při jeho přepravě, ale pracovní plocha je zcela dramaticky ergonomičtější a praktičtější. Vím, že nepotěším vaši peněženku, ale pokud chcete na iPadu seriózně pracovat v kanceláři, dělat multimedia, prezentovat klientům, tak zjistíte, že menší displej prostě nemá cenu.
Modelové řady jsou zcela jednoduché. Základní iPad je pro děti, do škol a případně do firem, kde slouží jako jednoúčelové zařízení třeba pro skladníky apod. iPad Air je vynikající volba pro všechny uživatele, pokud nepotřebují USB-C port. iPad Pro je pak pro všechny profesionály, kteří si mohou dovolit zaplatit za ultimátní komfort. Jsou to desítky drobností, které vaši práci udělají rychlejší, pohodlnější a příjemnější. Pokud nemáte omezený rozpočet, investice do iPadu Pro se vyplatí.
Zde bych rád upozornil na jeden zásadní rozdíl mezi iPadem Pro a nižšími modely. K iPadu Pro přes příslušnou redukci dokážete připojit skoro jakékoli příslušenství včetně externích disků, čteček paměťových karet apod. Do Lightning konektoru můžete sice také připojit přes redukci ledacos, ale pokud dané zařízení nemá vlastní baterii či zdroj energie, je velmi pravděpodobné, že nebude fungovat. Důvod je prostý. Lightning konektor neumí poskytnout externímu zařízení skoro žádnou energii, zatímco pres USB-C port iPadu Pro dokážete napájet skoro cokoli. Takže pokud chcete používat externí disky, USB klíčenky, paměťové karty jiné než SD a řadu dalšího příslušenství, potřebujete iPad Pro. Jinak se z toho slovy doktora Chocholouška zblázníte.
Jakou potřebuji kapacitu?
Zde je každá rada drahá a rozhodnutí musíte udělat vy sami. Můžete se rozhodnout pro relativně malou kapacitu iPadu, protože většinu dat stejně budete mít na Cloudu a může to fungovat skvěle. Opravdu znám desítky uživatelů, kteří zvolili 64GB verzi iPadu a jsou spokojeni. Pokud budete pracovat s multimédii, tedy zejména s fotografiemi a videem, tak budete potřebovat kapacitu výrazně vyšší. Osobně jsem zvolil 512GB verzi, abych měl rezervu. Vím, že 256GB verze by mi asi stačila, ale musel bych se trochu jinak chovat a omezovat se, což nechci. Apple u iPadu Pro nabízí i 1TB verzi, která je ale extrémně drahá a nevýhodná.
Se SIM kartou nebo bez?
Rozhodnutí, zda chcete verzi Cellular nebo jen WiFi má víc důsledků, než by se mohlo zdát. Ano, můžete ušetřit pár tisíc, ale WiFi verze má hned několik omezení. V první řadě je potřeba si uvědomit, že většinu dat dnes chceme mít v Cloudu a bez přístupu k internetu budeme muset dělat kompromisy. Zároveň je důležité si uvědomit, že v čipu pro LTE je zároveň i geolokace. Takže pokud chcete používat mapy, služby využívající vaší polohu apod., potřebujete verzi Cellular. A v neposlední řadě je dobré si uvědomit, že pokud připojíte iPad na hot spot svého telefonu, tak se začnou přenášet a synchronizovat všechny služby a data, aniž byste jim v tom uměli zabránit. Pro mobilní data Apple nabízí možnost nastavit, které služby mohou a které služby nemohou komunikovat. Přes WiFi či hot spot komunikuje vše a pořád. Takže za mě se investice do Cellular verze rozhodně vyplatí.
Chci pero?
Nejzajímavějším, a za mě i nejužitečnějším, doplňkem iPadu je pero. Pokud totiž chcete pracovat jinak než na počítači, tak právě možnost kombinovat strojový text s ručně psanými poznámkami, kresbami, anotacemi a hlasem otevírá zcela nové možnosti. A je jedno jestli jste student, kreativec nebo manažer. Trvalo mi skoro rok, než jsem se naučil pero využívat naplno, a dnes si bez něj neumím práci vůbec představit.
Pokud říkám pero, myslím Apple Pencil či Pencil 2. Existuje sice řada per neboli stylusů jiných značek, ale žádný nepracuje tak dobře, přesně a spolehlivě jako ten od Applu. První generace je pro iPady s Lightning konektorem. Pencil 2 je pro nové iPady Pro. Tak je to jednoduché.
Fyzická klávesnice
Zde hodně záleží na tom, co děláte a jakým způsobem chcete pracovat. Když jsem s iPadem začínal, neuměl jsem si život bez fyzické klávesnice vůbec představit. Čím déle iPad používám, tím méně fyzickou klávesnici potřebuji. Víc a víc textů diktuji, hodně píšu perem, občas využiji virtuální klávesnici na displeji. Ale vše je opravdu hodně subjektivní.
Pokud víte, že budete psát na fyzické klávesnici často, kupte si originál Smart Keyboard od Applu. Budete ji mít trvale na iPadu a je rozhodně nejskladnější, takže iPad neztratí svou moblitu. Pokud budete psát jen občas, jako já, můžete zvolit jakoukoli BT klávesnici nebo dokonce přes redukci připojit klasickou drátovou klávesnici. Takže účetní ocení klávesnici s numerickým blokem a vysokým zdvihem kláves. Já zvolil klasickou Magic Keyboard od Applu, protože jsem na ni zvyklý z Macu. A skvělé klávesnice dělá třeba Logitech, Belkin, Zagg a řada dalších firem.
Zde si dovolím jednu praktickou vsuvku. Řada výrobců klávesnic kombinuje klávesnici s ochranným pouzdrem a výsledkem je mohutné monstrum, často větší a těžší než Macbook. Zvažte, zda něco takového chcete a zda to náhodou nepopírá samotnou filozofii iPadu. Proti gustu žádný disputát, ale osobně jsem při testování všech těchto mohutných combo řešení trpěl. Chceteli něco, co vypadá jako počítač a ovládá se jako počítač, tak asi dává smysl koupit si počítač a ne iPad.
Kabely, redukce a HUBy
iPad je zařízení s jediným konektorem a není tomu tak náhodou. Apple se vydal cestou minimalismu, aby vedl uživatele do 21. století, tedy k bezdrátovým a cloudovým řešením. Každý z nás si neseme své zvyky z počítače a tudíž na začátku máme pocit, že budeme potřebovat všechny ty kabely, konektory, redukce apod. U někoho tomu tak opravdu je, z principu jeho práce. Ale u většiny uživatelů se ukazuje, že vyhodí velké tisíce za příslušenství, které prakticky nikdy nepoužijí.
Určitě užitečným doplňkem je dlouhý nabíjecí kabel, pokud s iPadem budete pracovat opravdu intenzivně. I když já mám tu zkušenost, že většinou celý den vydržím na jedno nabití a nabíjím až přes noc.
Pokud máte potřebu dalších konektorů, máte dvě možnosti. Buď kupovat jednotlivé redukce, které jsou malé, skladné, ale celé to může slušně lézt do peněz. Nebo sáhnete po all-in-one HUBu, což přichází v úvahu pouze u iPadu Pro.
iPad a myš
Jednou z novinek roku 2019 je podpora myši v iPadOS. Je dobře schována v menu Přizpůsobení, první nastavení myši není úplně jednoduché a důvod je pravděpodobně ten, že Apple nepovažuje myš za důležitou a já s ním souhlasím. V zásadě existuje pouze jeden scénář, kdy mi myš dává smysl. Pokud chcete připojit iPad k externímu monitoru, tak potřebujete myš. Protože byste bez myši museli neustále těkat očima mezi obrazovkou monitoru a displejem iPadu při ovládání dotykem.
Používat můžete čistokrevné BT myši či drátové myši (s příslušnou redukcí či konektorem).
Monitor k iPadu
K iPadům jde připojit s příslušnou redukcí skoro jakýkoli monitor. U iPadů Pro je výhodou, že přes jeden USB-C konektor můžete připojit nejen monitor, ale zároveň iPad nabíjet a k monitoru mít připojené další příslušenství.
Na druhou stranu je na zvážení, zda má smysl monitor s iPadem spojovat. Drtivá většina aplikací neumí na externí displej poslat nic jiného, než to, co vidíte na iPadu samotném. Takže obraz má poměr stran 4:3 a všechny ovládací prvky se pouze zvětší. Nezískáte žádnou pracovní plochu navíc.
Osobně mi dává smysl připojovat k iPadu externí zobrazovací zařízení při prezentování, ale pro práci považuji přínos zatím za velmi malý. Doufejme, že Apple i vývojáři toto časem změní.
Závěrem
iPad je minimalistické, mobilní zařízení a pokud si chcete opravdu vychutnat jeho eleganci a nový způsob ovládání, nechte to tak. Šetřit při výběru iPadu se moc nevyplácí, ale na nákup příslušenství je vždy času dost. Neutrácejte zbytečně za nepotřebné harampádí a netahejte sebou příslušenství, které většinou nepotřebujete. Osobně 90 % času trávím jen s iPadem a Apple Pencilem. Klávesnice čeká někde na stole, myš, redukce, externí disky apod. většinou nepotřebuji. Dokonce ani zdroj a kabely sebou přes den skoro vůbec nenosím, stejně jako jsem se odnaučil tahat powebanku.
Užitečné odkazy
- Nemáte zkušenosti s iOS/iPadOS? Nabízíme kurz pro začátečníky.
- Chcete přejít z počítače na iPadOS? Nabízíme workshop pro efektivní využití iPadů v práci.
- Potřebujete na iPadu používat MS Office? Pak pro vás máme kurz Office v Apple prostředí.
- Okouzlil vás Apple Pencil? Přijďte na workshop efektivní práce s Pencilem.
- Chcete být v obraze? Předplaťte si nejlepší elektronický Apple magazín s 25% slevou
Pěkně psané. Nejvíc se mi líbí úvod o tradičním obkládání celého Macbooku ledem.
Mohl bys prosím někdy napsat něco o diktování?
Jak se vyhnout chybám, jak je opravovat, jestli v průběhu diktování hned když chybu zaregistruju, nebo se k ní vrátit později. Jde mi o „návod“ k diktování delšího textu než jen pár slov nebo vět do mailu.
Určitě napíšu