Přeskočit na obsah

IPad Only 2020 (1): Pro koho je iPad vhodný a proč?

iPad Only 2020

Již tradičně na celý ledem odkládám Macbook a zkouším nakolik reálné, pohodlné a funkční je pro mě fungování pouze s iPadem. Přes rok obě zařízení střídám podle potřeby a nálady. Je to komfortní, ale omezuje to uvědomění si reálných limitů iPadu. A proto jsem se rozhodl pro vás opět připravit sérii článků a pokud bude mít úspěch, tak na jejím základu postavit knihu o životě pouze s iPadem. Jak je na tom iPad jako náhrada počítače na začátku roku 2020?

iPad Only 2020 (2): Trocha toho železa >>

Proč nahradit počítač iPadem?

Logicky nemůžeme začít jinou otázkou než nad smyslem celého snažení. Z mé mnohaleté zkušenosti iPad přináší řadu omezení, která mohou být důvodem “proč ne”. Ale nabízí i řadu důvodů, proč ano:

První důvodem je jednoduchost. Díky tomu, že Apple na rozdíl od Microsoftu nedělá jedno hybridní zařízení, ale světy počítačů a tabletů zcela oddělil, vzniklo čisté řešení postavené na jednoduchosti. iPad vede k soustředění na právě prováděné úkony. Omezuje roztěkanost, vede k jednoduchým řešením problémů a přímočaré práci. Zařízení s jediným portem bez myši a klávesnice logicky směřuje k minimalismu. iPadOS je jednoduchý, optimalizovaný a přímočarý operační systém, který důsledně oddělil nastavení od práce samotné. A i aplikace pro iPad jsou většinou jednodušší než jejich příbuzní z počítačů, protože menší displej a dotykové ovládání programátorům neumožňují uživatele tolik zahlcovat. Osobně jednoduchost považuji za hlavní přínos.

Druhým důvodem je pro mne mobilita. S tabletem se obecně jednodušeji manipuluje a snáze pracuje v omezeném prostoru, na cestách, v dopravních prostředcích, u klientů, v kavárně, prostě kdekoli. iPad můžete držet jednou rukou a druhou na něm celkem rozumně pracovat, což ani s lehkým notebookem nefunguje. iPady jsou rozumně lehké, skladné, mají velkou výdrž na baterii, takže v průběhu dne k nim většinou nepotřebujete žádné příslušenství.

Třetím důvodem, který mě osobně motivuje čím dál častěji sahat po tabletu místo počítače, je potřeba změny. Díky iPadu mohu pohodlně pracovat i jinde než u pracovního stolu. Mohu pracovat jiným způsobem, v jiném prostředí. Tak, jak jsem před deseti lety utekl od stolního počítače k notebooku, tak podobně dnes utíkám od notebooku k tabletu. Je to pro mě svým způsobem generační změna.

 

Je iPad pro každého?

Rozhodně NE, NE a ještě jednou NE. Osobně nesdílím s Applem přesvědčení, že iPady zcela nahradí počítače. Pokud něco smete počítače do propadliště dějin, tak to bude nějaké další zařízení, které posune celý svět ještě dál. iPady mají své výhody a nevýhody, o kterých budeme otevřeně mluvit. Pro někoho iPad není vhodný vůbec. Pro někoho je iPad dobrým doplňkem k počítači a ano, postupně se zvětšuje skupina uživatelů, kterým dokáže nahradit počítač zcela. Díky iPadOS se opět rozšířil počet těch, kterým po přechodu na iPad nebude nic chybět, ale pořád tomu tak rozhodně není u všech potenciálních uživatelů.

 

Pro koho je iPad místo počítače ideální?

Osobně vidím několik uživatelských skupin, pro které je iPad opravdu ideální volbou v drtivé většině případů.

  • Děti a senioři: Nebo obecně málo nároční uživatelé, či uživatelé s negativním vztahem k IT technologiím dokáží skvěle těžit z jednoduchosti iPadOS. Děti již od útlého věku zvládají bezpečně ovládat iPad a díky velmi dobře udělané rodičovské kontrole můžete přesně nastavit mantinely jejich digitálního života. Pro seniory je zase obrovskou výhodou oddělení nastavení od užívání. iPad vás nenutí si pamatovat desítky hesel, různá nastavení, adresy apod. Jednodušší aplikace je snazší ovládat a uživatelé se prakticky nedostávají do slepých uliček. Operační systém i aplikace se umí sami aktualizovat, Apple hlídá bezpečnost i funkčnost, nehrozí viry a odpadá řada dalších problémů, se kterými si málo zkušený uživatel dokáže poradit.
  • Cestovatelé a obchodní cestující: Pokud hodně cestujete, a je jedno jestli pro zábavu nebo pracovně, oceníte mobilitu, spolehlivost a nenáročnost na pracovní místo. Jakýkoli volný čas můžete využít pro přesně ten typ činnosti, který vám vyhovuje. A jestli se chcete dívat na film, číst elektronickou knihu, vyřizovat korespondenci nebo třeba tvořit multimediální obsah je jedno.
  • Studenti: Ne pro všechny obory studia je iPad vhodný, protože pro něj nemusí existovat specializovaný software. Ale obecně pro studium je iPad skvělým nástrojem. Je mobilní, umožňuje skvěle kombinovat psané, kreslené či mluvené poznámky a existuje pro něj neuvěřitelné množství výukových aplikací pro všechny stupně studia.
  • Kreativci: Pro kreativce může být zajímavý jiný přístup k práci a svoboda. Je jedno jestli jste fotograf, videotvůrce, grafik, spisovatel nebo třeba módní návrhářka, ve všech těchto oblastech nabízí iPad možnost uvažovat, tvořit a prezentovat novými způsoby.

 

Pro koho iPad není?

Setkal jsem se již s celou řadou uživatelů, kteří iPad vyzkoušeli a odložili jej s tím, že jim nevyhovuje. Důvody jsou různé, ale dvě skupiny výrazně převažují. Pokud patříte mezi uživatele zvyklé na více monitorů, desítky otevřených oken a multitaskting řady úkolů, tak vás mohu s klidným svědomím ujistit, že tablet vám počítač nenahradí. Sice můžete k iPadu připojit externí monitor, ale stále zde zůstane řada omezení a minimalistický fokus.

Druhou nevhodnou skupinu tvoří uživatelé, kteří potřebují specializovaný software, který pro iPad není k dispozici. Může jít o zdravotní, ekonomický, CAD či jiný program, který je pro vaší práci stěžejní. Občas se tento nedostatek dá řešit přístupem na vzdálenou plochu počítače, ale pro každodenní práci je to nepraktické. Pokud potřebujete nějaké takové speciální řešení, tak může iPad být skvělým doplňkem počítače, ale ne jeho náhradou.

 

Závěrem

Pokud bych to shrnul, tak za mě osobně je mezi světem iPadů a stolních počítačů mnohem větší filozofický i uživatelský rozdíl než mezi Windows a Macem. Pokud nemáte s iPadem žádnou zkušenost a zvažujete jeho použití jako 100% náhrady počítače, tak pro vás mám několik tipů:

  • Sepište si aplikace a služby, které pravidelně používáte a zjistěte, jestli jsou pro iPad k dispozici.
  • Zamyslete se nad tím, proč vlastně nad tímto krokem uvažujete a stanovte si cíle, které vám má přechod přinést.
  • Při výběru iPadu myslete na to, že na rozdíl od počítačů se tablety nedají nijak vylepšovat, rozšiřovat apod.
  • Dejte si několik týdnů na proces zvykání, hledání nových postupů a ladění přístupu. Po prvotním nadšení vždy přijde vystřízlivění a potřeba hledat ideální cestu.

 

Užitečné odkazy

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *