Přeskočit na obsah

iPad Only 2020 (3): Vyberte si svůj svět

Cloudy na iPadu

iPad je zařízení, které je od začátku koncipováno pro práci s daty v cloudu. Sice si můžete ukládat své soubory přímo do tabletu, ale brzy narazíte. Různá bezpečnostní omezení neumožňují pracovat se soubory stejně jako na počítači a cloud je opravdu nejlepší cesta. Dobrou zprávou je, že vás Apple nijak neomezuje ve výběru. Je jen na vás, kterému cloudu budete důvěřovat. Jak si vybrat?

<< iPad Only 2020 (2): Trocha toho železa   iPad Only 2020 (4): Externí úložiště >>

Proč je to všechno jinak než na počítači?

Možná se sami sebe ptáte, proč Apple komplikuje uživatelům život a omezuje je v používání interního úložiště. Důvod je jediný a je jím bezpečnost. Už Steve Jobs tvrdil, že největším rizikem pro soubory jsou jejich uživatelé a musím s ním souhlasit. Apple se proto rozhodl změnit přístup. Na počítači typicky najdeme soubor v nějakém souborovém manažeru a následně jej otevřeme v nějaké aplikaci. Pracujeme přímo se soubory a je jen na nás, zda v nich dokážeme udržet pořádek. Na iPadOS je přístup obrácený. Rovnou otevřeme aplikaci, ve které chceme pracovat a ta má v sobě uloženy soubory, které jsme v ní vytvořili. Takže organizaci přebírá Apple za vás.

Druhým důvodem je bezpečnost. Zjednodušeně řečeno na počítači může jakýkoli program pracovat s jakýmikoli daty uloženými kdekoli. To přináší obrovskou svobodu uživatelům, ale zároveň za to platíme řadou bezpečnostních hrozeb. Na tabletu se proto Apple rozhodl práci s daty změnit. Každá aplikace vidí pouze svoje data a nemá možnost měnit data vytvořená ostatními aplikacemi. Říká se tomu sandboxing, a díky této technologii se nemusíme bát na iPadu virů, ransomwaru, trojských koní apod. Škodlivá aplikace by totiž mohla škodit jen sama sobě.

iPadOS samozřejmě nabízí i souborové správce. Přímo v systému je obsažena aplikace Soubory, která je podobná Finderu na Macu, ale zatím neumí vše, co na počítači. Existují i desítky jiných lepších i horších správců. Nicméně pořád platí, že práce se soubory uloženými uvnitř iPadu má svá omezení, která právě řeší cloud.

 

Zapomeňme na předsudky

V první řadě je potřeba si uvědomit, že není žádný racionální důvod se cloudových služeb bát. Mají svoje rizika a nevýhody, ale z pohledu běžného uživatele jich je mnohem méně než při ukládání souborů v koncovém zařízení. Cokoli, co je připojené k internetu, mohou napadnout hackeři a opravdu se o to každodenně snaží. Nicméně to platí jak pro cloud, tak pro váš tablet nebo počítač. Všichni jsme připojeni k internetu, takže jakýkoli pocit bezpečí je jen iluze. Navíc o cloud se starají stovky špičkových bezpečnostních odborníků, o vaše zařízení se staráte pouze vy (bez urážky). Takže z pohledu hackerského útoku není cloud o nic nebezpečnější.

Podobně je to se strachem, že z cloudu data z nějakého důvodu zmizí. Ano, i to se může stát. Neexistují technologie, které by se nikdy nemohly rozbít. Ale stejně tak se může rozbít váš tablet, počítač nebo třeba externí disk. Navíc vám jej může někdo ukrást, můžete jej fyzicky rozbít či ztratit. Jediný rozdíl je v tom, že cloudy spravují, zálohují a kontrolují profesionálové, u vašeho hardwaru je to opět na vás.

A ani finanční hledisko nevychází také nijak tragicky. Za 1 TB cloudu dnes zaplatíte něco kolem 1 500 Kč ročně. Cena externího disku s životností 2 – 3 roky o stejné kapacitě je kolem 2 000 Kč, a to neuvažujeme náklady na zálohování. Připlatit si za iPad Pro s 1 TB úložištěm se již rovná ceně menší renovace bytu :).

Ať si to připustíte nebo ne, jediným omezením práce s cloudem může být trvale špatné připojení k internetu. Zrovna v tomto ohledu si ale v ČR stěžovat nemůžeme. Internet máme sice relativně drahý, ale na špičkové úrovni.

 

Jak vybrat cloud?

Nabídka cloudových úložišť je dnes velice bohatá. Nejznámnější jsou Apple iCloud, Google Disk, MS One Drive a Dropbox. Ty mají i plnou podporu iOS resp. iPadOS a můžete si z nich vybrat zcela svobodně. Apple vás nechá používat jakýkoli cloud a nejdůležitějším kritériem při výběru by měl být kancelářský balík respektive aplikace, který chcete používat nejčastěji.

Pokud nejvíc důvěřujete Applu a chcete používat iCloud, bude to znamenat velice komfortní práci s iWork, tedy Pages, Numbers a Keynote. Pokud ale potřebujete používat Word, Excel a PowerPoint vřele doporučuji dát přednost One Drive. S Google Apps si logicky nejlépe rozumí Google Disk. Zatímco na počítači není v zásadě problém používat jakoukoli kombinaci úložiště a softwaru, na iPadu tomu tak není. Vazba mezi cloudem a softwarem je velmi těsná.

Třeba Soubory umí používat všechny jmenované cloudy najednou. Nebo skvělé Documents od Reddlu, ke kterým se ještě dostaneme. Aplikace z kancelářských balíků ale potřebují velmi unikátní formu přístupu. Dělají automatické ukládání rozpracovaných dokumentů, řeší sdílení, souběžnou práci na více zařízeních nebo více uživatelů s jedním dokumentem. Proto se jejich vývojáři rozhodli podporovat pouze vlastní cloudová řešení, aby věděli, že vše bude 100 % fungovat. Takže jsme vyměnili možnost volby za bezpečnost rozpracovaných dat. Snažit se tomuto vzdorovat je velmi nekomfortní.

 

Je možné používat víc cloudů?

Jednoduchá odpověď je ano. Třeba já osobně používám, všechny jmenované najednou, protože potřebuji z pracovních důvodů být schopen používat všechny kancelářské balíky. Takže pro přenášení souborů mezi cloudy, jejich organizaci a správu používám převážně systémovou aplikaci Soubory, která je ekvivalentem Finderu či Průzkumníka na iPadu. Zvládne základní činnosti jako je přesouvání, kopírování, přejmenování, smazání, zabalení, rozbalení či rychlý náhled. Abyste mohli v Souborech používat nějaký cloud jiný než iCloud, stačí si nainstalovat aplikaci spravující daný cloud a jednou se do ní přihlásit jménem a heslem, a Soubory pak převezmou přístup.

Protože potřebuji používat iWork, MS Office i Google Apps, mám do Souborů napojené všechny tři cloudy od Applu, Microsoftu a Google a jako bonus ještě Dropbox, který používáme jak firemní skladiště dat.

Pokud narazíte na nějaké omezení u Souborů a budete hledat lépe vybavenou alternativu, vřele doporučuji aplikaci Ducuments od Reddle. Já je používám, protože umí dobře komunikovat s FTP servery, zvládají dobře hromadné operace a základní editaci dokumentů.

 

Méně je více

Pokud jste po přečtení předchozího odstavce došli k názoru, že vlastně nic nebrání v tom, rozkročit se do velkého množství služeb, tak se omlouvám. Je neoddiskutovatelným faktem, že čím víc služeb budete používat, tím bude práce s daty pomalejší, komplikovanější a budou vám přibývat zbytečné starosti. Já osobně používám víc služeb najednou jen jako “nutné zlo” a zvolil jsem jako jediné osobní úložiště iCloud. Všechny ostatní jsou jen vstupem do světa týmů, se kterými spolupracuji. Díky tomu se mi daří minimalizovat přesuny dokumentů a komplikace. iCloud jsem zvolil protože já i mé okolí používáme převážně Apple produkty, a tudíž je pro nás nejpohodlnější.

 

Závěr

Obecně platí, že pokud se budete snažit pracovat s iPadem jako s počítačem a nebudete ochotni změnit svůj přístup, budete trpět. Pokud chcete něco ovládat jako počítač, kupte si počítač. Považuji se za poměrně zkušeného uživatele a zprvu jsem se samozřejmě snažil přenést návyky z počítače na tablet. Adresářovou strukturu, pojmenovávání souborů, absolutní kontrolu i nedůvěru ke cloudům. Tohle všechno jsem postupně odboural, a až poté začala být práce s iPadem radost.

Příště se podíváme na různá omezení práce se soubory a na práci s externími disky.

 

Užitečné odkazy

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *