Přeskočit na obsah

Co dělat, když vám ukradnou pas v Kalifornii?

Krádež pasu v USA

Západní pobřeží USA jsem měl vždy rád pro příjemnou atmosféru a na americké poměry velmi slušnou bezpečnost. Samozřejmě vždycky byly zejména ve větších městech čtvrti, kam nebylo dvakrát bezpečné chodit, ale obecně se člověk v Kalifornii, Oregonu i Washingtonu cítil velice bezpečně. To se bohužel velmi rychle mění.

Zejména turisticky exponované města – Los Angeles, San Francisko a Seattle trpí v poslední době dramaticky rostoucí drobnou kriminalitou zaměřenou na turisty. I nám bylo minulý týden vykradeno auto. Uprostřed bílého dne, na hlídaném parkovišti, uprostřed velmi frekventovaného parku, v dobré čtvrti. Člověk se cítí zcela bezpečně a to je chyba. Zloději se zaměřují na auta z autopůjčovny, rozbijí okýnko, vezmou co vidí a během desítek sekund mizí. Přivolaná parková policie nám potvrdila, že jsme ten den 43 případ jen u Park Police s tím, že dále podobné incidenty vyšetřuje ještě Metro Police, State Police, Sheriff a další složky. Bohužel 3 z klientů přišli o cestovní pasy a během čekání na konzulátu jsme potkali další 4 české skupiny, které byly stejným způsobem okradeny. Pokud budete cestovat po západě USA a pamatujete ty doby, kdy nebyl problém nechat kufr v autě, tak vezte, že teď to již neplatí.

Navíc se v těchto poměrně liberálních městech víc a víc koncentrují bezdomovci, lidé s různými psychickými nemocemi, podivíni a pochybné existence. Zvyšující se koncentraci na turisticky nejexponovanějších místech jako je centrum San Franciska prostě nejde přehlédnout a často jde o nepříjemná setkání.

 

Co dělat, když přijdete o cestovní pas v Kalifornii?

Pokud se vám stane to co nám, čeká vás slušné úřednické kolečko. V první řadě kontaktujte konzulát. Telefonní čísla najdete na webu MZVČR. Nečekejte, že se vám dostane okamžité pomoci, ani na nonstop tísňovou linku jsem se nejprve nedovolal. Budete jedni z dlouhého zástupu podobně postižených a naši diplomaté nepatří k těm nejempatičtějším. Hlášky typu „Vy jste přišla o všechno? Tak to si to budete aspoň pamatovat pro příště“ je přesně to, co potřebujete v nouzi slyšet. Nám se kráděž stala v pátek večer, takže nejbližší teoretická možnost reálné pomoci byla v pondělí ráno v 800km vzdáleném Los Angeles. Právě konzulát v Los Angeles totiž jako jediný na západním pobřeží dokáže vystavit náhradní cestovní doklad.

Takže se musíte osobně dostavit na konzulát v Los Angeles, což když jste okradeni v San Francisku je první problém. Konzulát má omezenou pracovní dobu a počítejte s tím, že vystavení náhradních cestovních dokladů není proces na 5 minut. Budete potřebovat kopii pasu, ideálně nějaký další doklad, 2 pasové fotografie (16 USD třeba ve Walgreens), zpáteční letenku, 18 USD v hotovosti a vyplnit hromadu formulářů. Vřele doporučuji vše poslat dopředu emailem a dohodnout si detum a čas schůzky, čímž výrazně urychlíte celý proces. Ambasáda po nás chtěla i protokol od policie, ale ten reálně dostanete za 5 – 10 pracovních dní, takže jsme vyzkoušeli za vás, že to jde i bez něj.

Výsledkem celého snažení je provizorní zelený pas s rukou vypsanou datovou stránkou, platností na 30 dní, který je určen pouze pro cestu do ČR. Zároveň je v systému zanesena ztráta původního pasu a ten je zneplatněn.

Pokud přijdete i o platební karty, tak dřív než ambasádu volejte banku a zablokujte je. Zloději na nic nečekají a z karet utrácejí většinou již během první hodiny. Takže každá minuta vám může ušetřit hromadu starostí.

2 komentáře na “Co dělat, když vám ukradnou pas v Kalifornii?”

  1. Mám zkušenost z NJ a léta roku 2006, která je docela podobná. Nicméně na konzulát v NYC jsme dorazili bez ohlášení a časově v pohodě. Chtěli zprávu od policie a postačovala kopie občanky. Krom toho, protože jsme byli dva, ten s doklady se „zaručil“ za toho bez dokladů, že je tím, za koho se vydává.

    Do NYC jsme museli 2x, protože do odletu nám tehdy zbývalo 5 týdnů, což byla moc krátká doba na vystavení klasického pasu a moc dlouhá doba na vystavení dočasného pasu. V cestovním deníku mám poznamenanou platnost 3 týdny, nicméně teď jsem vygooglil něco ve smyslu, že platnost snad určuje úředník dle doby, kterou potřebujete na návrat domů (takže klidně i jen několik dnů, ale maximálně 1 rok). Při druhé návštěvě konzulátu vystavili zelený pas na počkání, jediná větší prodleva bylo čekání na zalaminování dočasného dokladu.

    ESTA prý umožňuje vyplnění údajů o více cestovních dokladech, takže pokud by měl člověk druhý pas a měl ho u sebe, teoreticky by mělo jít vrátit se domů na ten druhý. V ČR a v USA druhý pas není problém, ale různě po světě může být držení více pasů nelegální – typicky protože policie při případném vyšetřování často pas zadržuje, jenže držitel více pasů se na ten druhý nezadržený v klidu vrátí domů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *