Přeskočit na obsah

Proč jsem si pořídil dron? Proč teď? A proč Mavic Pro?

  • Blog

Včera jsem se tak trochu pochlubil na sociálních sítích novou hračkou, dronem DJI Mavic Pro a ohlas byl obrovský. Zasypali jste mě otázkami, tak zde nabízím rychlé odpovědi. Berte můj pohled jako pohled začátečníka, nadšeného z nové hračky. Zatím jsem létal s Mavicem jen  párkrát, takže zatím vím jen následující.

Proč jsem si pořídil drona?

Nemám nejmenší komerční ambice, nejsem v létání žádný profík a nevyznám se v oblasti komerčního využití. Jen hodně cestuji a často se dostávám do míst, která jsou úchvatná, ale člověk/fotograf se nemůže na fotoexpedicidostat na ideální místo. Asi to znáte – chtělo by to o pár metrů dál, výš, vedle. Nemám tedy ambici být velký dronař, ale beru dron jako doplněk své výbavy, který mi pomůže se dostat občas dál, výš nebo udělat prostě něco zase trochu jiného.

Proč jsem koupil dron právě teď?

Poprvé jsem s drony zkoušel létat asi před 5 lety a v té době jsem zjistil, že to vyžaduje dovednosti, které jsem neměl a nestálo mi to za to, se učit. Za posledních 5 let se ale věci posunuly neuvěřitelně kupředu. Před měsícem jsem si vyzkoušel řídit Mavic a zjistil jsem, že i nemehlo jako já to dokáže. Když si vyberete rozumný model dronu, tak je létání na amatérské úrovni vážně hračka.

Zároveň se obávám, že regulace se bude postupně zhoršovat, takže čím dřív člověk začne, tím víc si to užije. Bude hůř 🙁

Proč právě Mavic Pro?

Nemyslím si, že Mavic je nejlepší dron na světě, ale pro mě osobně má neodolatelnou kombinaci vlastností. Jen bodově

  • Skládací konstrukce: Je dost skladný na cesty. Skládací konstrukce je pro mě absolutně k nezaplacení, protože si nemůžu dovolit vozit separé zavazadlo s dronem. Mavic dokážete přidat do fotobatohu.
  • Dostatečně stabilní: Je relativně malý a lehký, ale zároveň stabilní. Na rozdíl od mini dronů je Mavic Pro vhodný i pro bezpečně létat venku.
  • Dostatečně blbuvzdorný: Ovládání je celkem jednoduché a promyšlené. Dron se umí vrátit, umí sám přistát, sledovat objekt, proletět trasu, nenarazit do objektu před sebou apod. Jsou na trhu i ještě cyhtřejší řešení, ale Mavic mi připadá tak akorát.
  • Prověřená značka: Dji je špičkou na trhu a má za sebou dost generací dronů, aby se dalo spolehnout na to, že zítra nezkrachuje. Zároveň HW ani SW netrpí triviálními chybami. I Mavic má své mouchy, ale je toho o řád méně než u noname řešení. Prostě už si prošli vývojem.
  • Řešení all-in-one: V zásadě stačí dron, ovladač, telefon a můžete létat, fotit a natáčet. Nechci riskovat zavěšování DSLR na dron, nechci nic komplikovaného, sofistikovaného, modulárního.
  • Americký marketing: Přestože Dji jsou Číňani, je vidět, že celá firma je řízena americkým marketingem. To kromě jiného znamená, že věci jsou dotažené do detailů a západně přemýšlející člověk není zaskočen nějakou asijskou „logikou“. Dji chápe důležitost SW, chápe důležitost detailů, chápe důležitost podpory, manuálů apod.
  • Rozumný poměr výkon/cena: Mavic Pro není levný, ale pro mě ještě není nedostupně drahý. Poměr výkon/cena z mého pohledu amatérského letce mi připadá velmi dobrý.

Závěrem

S Mavicem začínám. Párkrát jsem ho měl půjčeného a třeba po nějaké době změním názor, ale zatím mi připadá jako fakt boží hračka 🙂 Takže vzhůru do oblak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *