Přeskočit na obsah

Korekce vad objektiva v Adobe Lightroom

  • Blog

Adobe Lightroom kromě podpory vyvolání různých RAW formátů v sobě nese již delší dobu databázi objektivů a jejich známých chyb. Nejčastěji se jedná o různá geometrická zkreslení, vinětaci apod. Jak tuto databázi můžete využít pro rychlé odstranění chyb objektivu?

KOREKCE VAD OBJEKTIVU PODLE PROFILU

Stačí v modulu Develop (Vyvolání) zvolit záložku Lens Corrections (Korekce objektivu) a zaškrtnout volbu Enable Profile Corrections (Povolit korekci dle profilu). V tom okamžiku se Ligtroom podívá do EXIFu fotografie, jakým objektivem byl snímek fotografován a podle nalezené shody s jeho vnitřní databází provede automaticky korekce známých chyb. Pokud by snad informace v EXIFu chyběla nebo byl objektiv špatně detekován, můžete výrobce (Make) i model zvolit ručně. Zejména u fotografií architektury či krajinářských snímků s výrazným horizontem je tato korekce většinou ku prospěchu.

Korekce vad objektivů

ODSTRANĚNÍ ABERACE OBJEKTIVU

Chromatická aberace je optická vada, při které na kontrastních objektech dochází k lomu světla a vznikají purpurovo-tyrkysové okraje. Lightroom je umí ve snímcích najít a většinou bez problémů odstranit. Stačí zaškrtnout Remove Chromatic Aberration (Odstranit chromatickou aberaci).

Odstranění aberace

ZÁVĚR

Obě korekce vad objektivů jsou většinou žádoucí. Přesto existují situace, kdy “nedokonalost” objektivu je žádoucí, a proto nejsou zapnuty automaticky. Pokud by profil vašeho objektivu v Lightroomu chyběl, můžete použít manuální nastavení.

Chcete se s Ligtroomem pořádně naučit? Přijďte na naše kurzy: Adobe Lightroom zrychlete zpracování fotografií, Adobe Lightroom workshop kreativních úprav, Adobe Lightroom workshop pro krajináře a Adobe Lightroom workshop portrétní fotografie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *