Přeskočit na obsah

Proč Apple zrušil MagSafe a mně nechybí?

V posledních pár měsících jsem opravdu mnohokrát četl nářky nad tím, jak jen mohl Apple zahodit u svých nových notebooků ten geniální magnetický napájecí konektor (MagSafe). Mnohokrát jsem musel odpovídat na to, zda mi chybí u nového Macbooku Pro, jak hodně mi chybí nebo jak bez něj vůbec můžu žít. Takže abychom v tom měli jednou pro vždy jasno:

Když Apple poprvé představil Mag Safe konektor, byl jsem nadšený a roky dobře sloužil. Čím déle jsem jej používal, tím víc jsem si uvědomoval výhody i nevýhody. A ne, nechybí mi, nejsem zoufalý a nebudu po něm tesknit.

A teď, když máme za sebou to přiznání, pro zvídavé pár řádků navíc. Podle mého názoru Apple opustil Mag Safe z několika důvodů:

  1. Protože chtěl spojit napájení a datové přenosy do jediného univerzálního konektoru. Chtěl se vyvarovat situaci, kdy se MagSafe rozpojí, třeba jen drobným pohybem notebooku na klíně, a přenos dat kolabuje. To by dělalo hodně neplechy.
  2. USB-C zabírá méně místa, je to dnes nejuniversálnější konektor a má dle mého názoru slušnou budoucnost.
  3. Apple nepoužil Lightning konektor, protože není pro Macbook vhodný. Neumožňuje přenos dostatečného množství energie, nemá dostatečnou přenosovou rychlost a hlavně je určen pro mobilní zařízení.
  4. Apple vyslyšel přání mnoha uživatelů a odborníků a po letech proprietárních řešení sáhl po standardizovaném konektoru. To znamená možnost volby dodavatele nejen u kabelů, ale veškerého příslušenství, napájecích zdrojů, monitorů apod.
  5. Doba se změnila. Člověk s notebookem už nechodí od zásuvky k zásuvce, ale nabíjí typicky jednou denně. A v této situaci minimálně já strašně oceňuji stejné konektory na obou stranách počítače, možnost jediným kabelem obsloužit všechny periferie zapojené do monitoru či HUBu a napájení zároveň.

USB-C mi vyhovuje a jediným problémem je zatím omezené rozšíření mezi výrobci periferií. Apple možná předběhl dobu, ale není to přesně to, po čem u Applu voláme? Nechtějí po něm všichni aby vedl inovace a udával trendy? Podle mě se mu to s novým Macbookem Pro povedl, stejně jako třeba s AirPods, která taky ze začátku všichni hanili a teď mají skvělé uživatelské recenze.

To jestli a kdy se objeví USB-C u iPhonů upřímně netuším. Apple zřejmě zatím nechtěl měnit zavedený konektor a komplikovat život jak uživatelům, tak výrobcům příslušenství. Je otázkou, zda Apple spíš neuvažuje o úplném zrušení všech konektorů a 100% bezdrátovém provedení. Technicky by tomu u iPhonů nic nebránilo a byl by to zase skvělý důvod k diskuzím.

Co myslíte? Bude příští iPhone už úplně bez konektorů?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *