Přeskočit na obsah

Hromadné úpravy fotek v Adobe Lightroom

  • Blog

Určitě jste to již řešili. Máte nafotografovánu sérii fotografií za stejných podmínek a potřebujete je rychle zpracovat. V Adobe Lightroomu existuje několik cest. Můžete použít příkazy Kopírovat/Vložit (Copy/Paste) v modulu Vyvolání(Develop), ale tuto operaci musíte opakovat pro každou fotografii. Ale co když je snímků v sérii několik set?

SYNCHRONIZACE ÚPRAV V ADOBE LIGHTROOM

Pokud potřebujete rychle upravit opravdu velkou skupinu fotografií stejným způsobem, je nejlepší použít Synchronizaci. Nejprve upravíte první ze skupiny fotografií. Pak označíte upravenou i všechny ostatní snímky, které mají mít stejnou úpravu.

Pokud jste v modulu Knihovna (Library), tak v menu zvolíte Fotografie – Nastavení vyvolání – Synchronizovat nastavení (Photo – Develop setting – Sync Setting). Nebo můžete použít Shift + CMD + S.

Pokud jste v modulu Vyvolání (Develop), tak tutéž funkci najdete v menu  Nastavení – Synchronizace nastavení (Setting – Sync Setting). Klávesová zkratka je stejná.

Objeví se okno, ve kterém vyberete, které úpravy se mají přenášet. Můžete odškrtnout ty, které se naopak přenášet nemají. Po potvrzení se úpravy rozkopírují.

VYUŽITÍ HROMADNÝCH ÚPRAV V PRAXI

Typickým příkladem využití tohoto postupu bylo zpracování fotografií pro timelapse video polární záře z naší fotoexpedice. U první fotografie jsem změnil ořez na poměr stran 16:9, srovnal horizont, jas, kontrast a barvy. Ze snímku jsem částečně odstranil šum a následně jej doostřil. tento set úprav jsem pak aplikoval na zbývajících cca 200 snímků.

Stejně tak se ale může tento postup hodit u stylizace, opravy chyb apod.

ZÁVĚR

Nejnovější Adobe Lightroom 6.9 respektive CC 2015.9 trochu zpřeházel ovládání, takže tento návos platí pro tuto nejnovější verzi. Nicméně klávesová zkratka fungovala i ve verzích předchozích a dost ušetří čas.

Chcete se naučit využít Adobe Lightroom naplno? Přijďte na naše kurzy Adobe Lightroom: Zrychlete zpracování fotografií a Adobe Lightroom: Workshop kreativních úprav.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *