Přeskočit na obsah

Přátelé, dobré kompakty jsou zpět

Ano! Po letech chrleni nesmyslných různobarevných krabiček výrobci opět objevili kouzlo kvalitních kompaktů. Kromě modelů, co umí kde co jen ne fotografovat, se objevují pravidelně i fotoaparáty. Není to samozřejmě úplně nový trend. Namátkou jmenujme Fujifilm X10/X100, od Canonu G1X či S100, u Nikonu CoolPix P7100 atd. Nicméně mě okouzlil nový Olympus TG-1 a to hned z několika důvodů:
  1. Jsem spokojeným uživatelem řady DSLR a kompaktní fotoaparát jako takový mi nijak nechybí. Zvykl jsem si tahat těžkou techniku a tvůrčí svoboda mi za to stojí. Nicméně jsou dva limity, které je u DSLR opravdu drahé řešit: odolnost v extrémních podmínkách a podvodní fotografii. Olympus byl jeden z prvních, kdo odolné kompakty nabídl a dlouho dělal ty nejlepší. Bohužel pak na pár let nějak zapomněl hlídat kvalitu záznamu a tak odolná mju a posléze odolné modely Tough stáli s prominutím za prd. Uspořádání se šachtovým objektivem má řadu konstrukčních výhod, ale z pohledu výstupní kvality je to tragedie.
  2. A právě použití klasického objektivu spolu s rozumnými parametry jsou obrovskou výhodou TG-1. Fotoaparát je postaven kolem BSI-CMOSu s rozlišením 12MPix a úhlopříčkou 1 / 2,3“. To je v dnešní době u kompaktu velmi rozumný kompromis mezi rozlišením a citlivosti. A hlavně objektiv s rozsahem ohnisek 25-100mm po přepočtu má příjemnou světelnost f/2.0 – 4.9. Takže pod vodou otevřete objektiv na 25mm a máte k dispozici clonu f/2.0 při možnosti použít ISO 800 bez výraznějšího šumu (Maximum je ISO 6400). A to dává smysl.
  3. Olympus také pochopil, že výrobci fotoaparátů zaspali trochu dobu za výrobci fotomobilů a TG-1 má kromě klasického vestavěného blesku vhodného pro fotografii i LED diodu pro osvícení scény při záznamu videa. Věc u mobilů běžná, ale u kompaktů výjimečná.
  4. Toto všechno spojili s odolností, která dává smysl. Žádné 2metry pod vodu a dost. Hezky do 12m což v praxi znamená, že fotoaparát přežije 15m+. K tomu odolnost vůči pádu z 2metrů a teplotně již od mínus deseti. To jsou parametry, ve kterých zrcadlovka může konkurovat až po investici desítek tisíc do housingu.
  5. A na závěr perličky: Poklepové ovládání, které znamená, že dokážete fotoaparát nastavovat i v rukavicích (motorka, potápění, zimní oblečení). GPSka, protože bude používán typicky na cestách. Podpora Eye-Fi karet, což u odolných fotoaparátů není samozřejmost. Výběr předsádek pro hravé typy.
Výše uvedené důvody dělají z TG-1 zařízení, které mohu použít všude tam, kam nevezmu ani DSLR a ani tam nemohu rozumně fotit s iPhonem. Poradí si s neideálními světelnými podmínkami a přitom by měl stát do 10.000Kč. Co vy na to? Mě se vážně líbí…
Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *