Přeskočit na obsah

Počasí a moje běhání

  • Blog

Přiznám se, že určitě největší vliv na mojí běžeckou morálku má počasí. Když je hezky, svítí sluníčko a je rozumná teplota, tak je radost vyběhnout. Když je zataženo, prší, fouká nebo je zima, tak by ani našeho psa nevyhnal a se mnou to není o nic moc lepší. Co s tím?

Běhání a venkovní teploty

Každému asi vyhovuje něco jiného. Zkoušel jsem běhat v teplotním rozmezí od -5°C do +38°C a udělal jsem následující zkušenost:

Teploty pod 5°C mi vysloveně nedělají dobře. Jednak jsem se nenaučil do nich správně obléknout – moje chyba a hlavně jsem se dodnes nenaučil pořádně dýchat nosem a to při nízkých teplotách u mě znamená obrovské riziko zdravotních problémů. Pomáhá mi trochu dýchat přes nákrčník, ale i tak teploty kolem nuly v kombinaci s během u mě většinou znamenají škrábání v krku nebo hůř. Pokud jste na tom stejně jako já, rada je prostá: když je zima, běhejte na pásu v teple.

5 – 15°C jsou pro mě osobně kupodivu úplně ideální teploty. Protože se při běhání hodně přehřívám, tak nižší teploty tenhle jev kompenzují a mě se pocitově běží nejlépe. Jediné, na co si člověk musí dávat pozor je prochladnutí bezprostředně po běhu, když je propocený a vrací se domu. To už se mi párkrát vymstilo.

15 – 25°C je pořád dobrých. Někde jsem četl, že pro běh je potřeba se oblékat jako by bylo o 5 – 10°C víc, než ve skutečnosti je. Takže v tomto rozsahu to jsou pro mě už šortky, tričko a kolem těch 15°C občas vesta. Nehrozí přehřívání, ale já už se potím jak dveře od chlíva 🙂

25°C a víc jsou teploty, při kterých mi rychle ubývají síly a rychle dehydratuji. Takže už musím nosit pití i na kratší běhy a po běhu se mnou nemluví ani manželka, ani pes, dokud se neosprchuji. Běh v Death Valley před východem slunce při +38°C jsem vydržel jen 3,5 km a byl to jeden z nejnáročnějších běhů co jsem zažil.

Závěr

Asi platí stejně jako u ostatních sportů, že neexistuje špatné počasí pro běh, jen špatně oblečení běžci. Ale pokud se vám v zimě, dešti a nepohodě nechce běhat, tak vás možná potěší, že nejste sami. Nejsme stroje a nejsem ani vrcholový sportovec, takže přiznávám, že počasí má na můj běh vliv. Třeba dnes se běželo krásně 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *