Přeskočit na obsah

Nový Adobe Lightroom Mobile naučí fotit váš iPhone do RAWu

  • Blog

Včera Apple oficiálně uvolnil iOS 10 pro širokou veřejnost. Novinek je celá řada a nebudu je zde všechny vyjmenovávat. Zastavíme se jen u jedné a tou je systémová podpora fotografování do RAW formátu.

Díky této nové funkci může jakýkoli vývojář napsat aplikaci, která na iPhonu či iPadu bude schopna z vestavěného fotoaparátu získat nejen klasický JPEG, ale i surová RAW data. Platí to pro telefony vybavené 12MPix fotoaparátem. V praxi to znamená, že do RAW půjde fotografovat s telefony iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 6s+, iPhone 7, iPhone 7+ a pravděpodobně i novým iPadem Pro. Jak přesně to vypadá již nyní můžete vyzkoušet v novém Adobe Lightroomu Mobile pro iOS.

 

ADOBE LIGHTROOM MOBILE 2.5

První novinkou je již zmíněná možnost fotografovat v novém Lightroomu s iPhony SE, 6s/6s+ a 7/7+ do RAW. Konkrétně se snímky ukládají do formátu DNG, který podporuje většina programů pracujících s RAW formátem, takže je v zásadě jedno, jestli pořízené snímky zůstanou v Lightroomu nebo ne. Podmínkou je samozřejmě mít nainstalován iOS 10.

Pokud se rozhodnete využít celé workflow Adobe Lightroom Mobile, můžete iPhonem fotografovat do DNG s tím, že snímky se vám prostřednictvím Creative Cloud synchronizují s vašim počítačem a to včetně nedestruktivních úprav. Zejména v kombinaci s novým duálním fotoaparátem iPhonu 7+ to bude celkem zajímavá možnost.

Druhou neméně důležitou novinkou je podpora pro široký gamut P3, který umějí displeje iPhonů 7/7+ a nového iPadu Pro. V praxi to znamená, že Lightroom mobile již umí na těchto zařízeních v kombinaci s iOS 10 využít prlný rozsah barev, které jejich displeje zvládnou. zejména u iPadu Pro to bude příjemné zlepšení kontroly barev při úpravách přímo na cestách.

SHRNUTÍ

Vzhledem k tomu, že Adobe Lightroom Mobile už z předchozí verze podporuje RAW formát z víc jak 140 digitálních fotoaparátů a nyní přidal podporu přímého focení do DNG, stává se z něj velice zajímavý nástroj pro práci s fotografiemi na cestách pro náročnější fotografy. Navíc Creative Cloud synchronizace má ambici nahradit iCloud knihovnu fotografií a nabídnout větší kontrolu nad přenášenými daty vč. RAW fotografií a jejich nedestruktivních úprav.

Chcete se naučit využívat Adobe Lightroom a Adobe Lightroom Mobile? přijďte na náš kurz Adobe Lightroom: Zrychlete zpracování fotografií.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *