Pokud vlastníte Evernote ScanSnap, tak jste jistě od Evernote dostali řadu varování, ať neinstalujete novou verzi MacOS Sierra, neb by vás čekala nepříjemná ztráta dat. Evernote posílal emaily, zprávy a i ovladače varovali pomocí vyskakovacích oken. Co chybělo, je řešení situace. Takže se pojďme podívat na to, co se děje a co s tím.

 

 

PROČ NEJDOU SCANSNAP A SIERRA DOHROMADY?

V oficiálním tiskovém prohlášení firmy Fujitsu, která vyrábí skener i jeho ovladače pro Evernote, se dozvíte, že ovladač není kompatibilní se Sierrou a že pod tímto systémem může mazat přílohy v poznámkách Evernote. Situace je opravdu vážná, protože uživatelé reportují, že se ztrácejí nejen nové přílohy, ale i staré, a dokonce i ty, které nebyly pořízeny pomocí skeneru. Konkrétně se jedná o přiložené obrázky či PDf soubory!

Proč se to děje, nikdo nevysvětlil. Zřejmě to souvisí s tím, že ovladač při rozpoznávání manipuluje s již uloženými soubory. Problém se dokonce týká i některých modelů skenerů Fujitsu bez propojení s Evernotem.

 

JAKÉ JE ŘEŠENÍ?

V tomto okamžiku máte v zásadě jen tři možnosti, jak se zachovat:

  1. Zatím neinstalovat MacOS Sierra, a pak žádný problém nemáte.
  2. Pokud potřebujete z jakéhokoli důvodu MacOS Sierra nainstalovat jako já, než se pustíte do upgradu, odinstalujte ovladače skeneru. Ve složce aplikace najdete dvě nezávislé aplikace od Fujitsu (ovladač a updater) a pro obě je zde uninstaller. Pokud je ovladač odinstalovaný, můžete s klidem nainstalovat Sierru a používat Evernote. Jen nebudete moci skenovat pomocí ScanSnapu.
  3. Počkejte na opravu. Bohužel Fujitsu již vydalo opravu pro některé své skenery, ale pro ScanSnap plánuje opravu až na konec listopadu. Zdá se, že v kombinaci s Evernotem je problém závažnější.

 

CO ŘÍCT ZÁVĚREM?

Je opravdu smutné, že si v Evernotu, ani ve Fujitsu nedali tu práci odzkoušet své ovladače na beta verzi MacOS Sierra, která je k dispozici již od léta a nevyřešili problém včas. Je ještě smutnější, že Evernote nedokáže donutit Fujitsu k rychlejší reakci. Řešit takto zásadní problém skoro 2 měsíce je tristní. Evernote prý dotčeným uživatelům nabízí rok Premium předplatného zdarma, ale třeba mně jej zatím nenabídl. Ale i kdyby, nic to nemění na tom, že by k takové situaci dojít prostě vůbec nemělo.

Chcete se naučit využít Evernote naplno? Přihlaste se na náš kurz Evernote: Informace pod kontrolou.