Štětce umožňují v Adobe Lightroomu provádět celou řadu lokálních úprav. Na rozdíl od Adobe Photoshopu je možné v jednom štětci zkombinovat několik úprav najednou, a díky tomu výrazně zrychlit práci. Pokud máte oblíbené kombinace funkcí, které pravidelně používáte, můžete si je pojmenovat a uložit jako svůj vlastní personalizovaný štětec. Já osobně například pro prosvětlení pleti používám kombinaci – zvýšení Expozice (exposure), lehkého stažení Jasů(Highlights), zesvětlení Stínů (Shadows), stažení Prokreslení (Clarity) a Doostření(Sharpness). Celý tento balík úprav jsem si uložil jako jeden štětec.

 

JAK VYTVOŘIT VLASTNÍ ŠTĚTEC

Nejprve zapnete štětec (klávesová zkratka K) a nastavíte hodnoty jednotlivých úprav. Nastavení štětce si Lightroom pamatuje, takže pokud chcete smazat všechna nastavení najednou, stačí přidržet Alt a kliknout na Reset, který se objeví místo Effect v záhlaví štětce. Osobně vždy nejprve vyzkouším v praxi mix funkcí, než pokračuji.

Když máte připravenou sadu úprav, rozkliknete jméno štětce, které je hned vedle nápisu Effect v záhlaví nastavení štětce. Otevře se seznam všech uložených štětců. Na jeho konci najdete i možnost uložení nového štětce (Save Current Setting as New Preset).

Po jejím vybrání se Lightroom zeptá na jméno štětce a hotovo. Samozřejmě nechybí ani možnost přejmenování či smazání již uložených štětců, abyste dokázali v seznamu udržet pořádek. Seznam se bohužel vždy řadí abecedně a nemůžete si pořadí položek měnit ručně. Proto používám předpony ve jménech pro určení pořadí.

ZÁVĚREM

Největší výhodou Adobe Lightroomu je urychlení zpracování velkého množství fotografií. Nabízí snadnou synchronizaci úprav, nedestruktivní úpravy a rychlou organizaci. Pomocí klávesových zkratek a různých presetů můžete práci ještě víc urychlit. A jak všichni víme, čas jsou peníze, takže investovat pár minut pro nadefinování štětců vám může ušetřit hodiny práce.

Chcete se o Adobe Lightroomu dozvědět víc? Přijďte na naše kurzy: Adobe Lightroom : Zrychlete zpracování fotografií a Adobe Lightroom: Workshop kreativních úprav.