Balení kufrů na fotografickou expedici jsem dělal už tolikrát, že to zvládám za necelou hodinku a prakticky poslepu. Mám na to vyrobený seznam (ToDo list) a moc u toho nepřemýšlím. Jsou ale cesty, kdy se vyplatí trocha té invence. Třeba na takový focení polární záře na Lofotech si žádá speciální oblečení. Nejde o to se nabalit, ale chytře obléct.

 

JAK JE V ZIMĚ NA LOFOTECH?

Ať už se chystáte kamkoli na delší cestu, je potřeba věnovat pár minut kontrole počasí v regionu. Není ani tak důležitá průměrná teplota, jako spíš extrémy, které mohou nastat. Pokud se chce fotograf soustředit na focení, musí být adekvátně oblečen. Když se klepete zimou nebo se potíte jak dvířka od chlíva, těžko v sobě dolovat kreativitu. Jsou místa, která vás mohou překvapit. Dobrým příkladem jsou právě Lofoty nebo třeba Island.

Typické zimní počasí na Lofotech je velice proměnlivé s teplotami kolem nuly a silným větrem. To nezní moc lákavě. Přidejte si k tomu občas sněhové blizárdy, občas déšť a občas taky krásné sluníčko. Je tedy potřeba počítat s teplotami od -15°C při nočním focení polární záře do cca +10°C, větrem, deštěm, sněhem. To samé platí pro Island. Jak říká islandské přísloví: “nevyhovuje ti počasí na Islandu? Počkej hodinu a ono se změní”. Jak se na takovou cestu sbalit?

Čtyři vrstvy a stále skvěle prodyšné

ZÁKLAD JE VRSTVENÍ

Myšlenka vrstvení je jednoduchá. Místo několika sad oblečení pro různé varianty počasí si připravíte dostatek vrstev, které přidáváte či ubíráte podle aktuální situace. Přestože na Island a Lofoty jezdíme na začátku prosince a v březnu, neberu si klasické zimní oblečení, ale snažím se mít dostatek vrstev, které se dají kombinovat.

Vrchní vrstva musí být logicky nepromokavá a ideálně, větru odolná a zároveň prodyšná, abyste se nepotili. Mám lehké nepromokavé kalhoty od The North Face, které splňují všechny požadavky. Sice skoro nehřejí, ale skvěle izolují.

Horní polovinu těla chrání při teplotách pod nulou bunda The North Face Steep series a při teplotách kolem nuly či vyšších mám radši Monturu Futura Jacket. Obě jsou lehké, prodyšné a přitom nepromokavé a mají kapucu, což je k nezaplacení ve větru. Obecně oblečení s kapucou je praktické a mám ho rád i na cestování letadlem kvůli klimatizacím. Jako doplněk pak používám vestu Montura Mira Vest.

Další vrstvy obstarává funkční prádlo. Má ideální vlastnosti co se týče odvádění vlhkosti, prodyšnosti, minimální hmotnosti, práce s teplem a díky tomu ho stačí méně. Typicky na 1-2 týdny vezu 2 funkční trika s dlouhým rukávem, 2 funkční zateplená trika s dlouhým rukávem, 3-4 funkční trička s krátkým a 2 funkční mikiny s kapucou. Po asi roce experimentování s různými značkami od Lidlu až po Craft jsem skončil u Montury, která sice patří k tomu dražšímu, ale je to materiálová špička. Ověřil jsem si to jak při fotoexpedicích, tak při běhání.

K tomu dvoje funkční “jégrovky” a samozřejmě spodní prádlo a dobré ponožky.

Moje oblíbené pohorky od Montury

BOTY DO NEPOHODY

Obecně nemám rád těžké a příliš pevné boty. To se samozřejmě nepotkává s potřebami na Lofotech, takže jsem poměrně dlouho hledal rozumný kompromis. Asi tři roky jsou zkoušel různé goratexové pohorky od Alpine Pro a od Salomonu. Všechny byly slušné a u každého modelu mi něco vadilo. Nakonec vše překvapivě vyřešila opět Montura. Model YARU TEKNO GTX mě doslova dostal. Jazyk je ušitý tak, že vám do bot nikdy nenateče. Geniální tenké tkaničky se dobře zavazují a drží. Boty jsou lehké a přitom skvěle drží teplo a přitom nejsou mohutné. Přesně to, co jsem hledal a věřte mi, že zažily už ledacos – prudký déšť, pochody nejen na Islandu, ale třeba i v Patagonii a Norsku, mořskou vodu i sněhové bouře.

Toto byla sada roku 2015. Aktuálně jsem vylepšil boty, čepici a rukavice.

Takto vypadá oblečení na rok 2016

DROBNOSTI, BEZ KTERÝCH TO NEJDE

Poslední důležitou součástí jsou drobnosti. Čepici mám běžeckou Dry-fit od Nike, rukavice lehké fleece od Alpine Pro stejně jako funkční nákrčník. Na Lofotech většinou není problém mráz, ale ostrý vítr. Proto je potřeba zakrýt co nejvíc z plochy těla a přitom neztratit možnost ovládat fotoaparát.

ZÁVĚR

Byť je článek rozsáhlý, výsledkem je velice úsporná výbava. 1/2 ze seznamu si vezmete na sebe už do letadla a zbytek mi zabere jen 1/3 kufru při váze necelé 4kg. Na Island samozřejmě ještě přibaluji plavky a žabky. Obojí vám dodá komfort při odpočinku 🙂

Baví vás cestovat a fotografovat? přidejte se k nám a pojeďte na některou z našich fotoexpedic.