Přeskočit na obsah

iPad Only 2020 (10): Jak jsi ustelete, tak spíte aneb pořádek v aplikacích

Home screen

Mezi námi, Apple lektory se říká “ukaž mi domovskou obrazovku svého zařízení a já ti řeknu co jsi za člověka”. To, jak si uspořádáte aplikace nejen hodně vypovídá o vás samotných, ale zároveň dost významně ovlivňuje efektivitu práce. Mám pro vás pár tipů.

<< iPad Only 2020 (9): Jak získat aplikace a neprodělat

Dock je zdrojem dat

Dock je speciální oblast v dolní čísti displeje, která se nemění při přecházení mezi obrazovkami. Apple na něj automaticky umisťuje systémové aplikace, u kterých předpokládá, že je budete používat nejčastěji. U iPhone to bývá většinou Telefon, Safari, Zprávy a třeba email. V případě iPadu se ale vyplatí zamyslet o trochu hlouběji.

iPad, na rozdíl od iPhonu, nabízí možnost otevřít dvě aplikace současně. Říká se tomu Split Screen. Nejčastěji se to dělá tak, že máte otevřenu aplikaci, ve které pracujete a zjistíte, že potřebujete otevřít ještě druhou, ze které potřebujete nějaké informace, data, soubory nebo třeba obrázky. Stačí prstem od spodní hrany displeje vytáhnout Dock, v něm chytit (přidržením) aplikaci a vytáhnout ji k pravé hraně displeje. Obraz se rozdělí na dvě části a vy pak můžete třeba pomocí přetažení přenášet co potřebujete.

Aby výše uvedený postup fungoval, musíte mít v Docku ty aplikace, ze kterých chcete čerpat. Proto mám v Docku Safari, Soubory, Mail, Zprávy a Fotky, protože v nich čerpám nejčastěji. Do Docku můžete dát napevno až 15 aplikací, takže můžete dle vlastní potřeby přidávat a ubírat aplikace, jak potřebujete. Já dokonce ani nevyužívám maximální počet.

Dock

Domácí obrazovka je otiskem vaší duše

Na první obrazovku patří ty aplikace, které používáte nejčastěji, protože je budete mít nejen na očích, ale hlavně po ruce. Každý máme jinou představu ideálního uspořádání. Mám kolegu, který je minimalista a na úvodní obrazovce má pouze jedinou aplikaci. Znám i klienta, který má na úvodní stránce desítku skupin a v nich několik stovek aplikací roztříděných podle použití. Já osobně jsem uprostřed. Vybral jsem nejčastěji používané appky a ty jsem uspořádal na plochu podle typu použití.

Abyste identifikovali nejčastěji používané aplikace, můžete buď mrknout do Nastavení – Čas u obrazovky nebo jako já si vyhradit ideálně 21 dní a sledovat své vlastní chování. Udělal jsem to jednou a od té doby se moje úvodní obrazovka skoro nemění. Většinou tak jednou za měsíc vyměním jednu z nich. Opět platí, že zatím nevyužívám všechny pozice na první obrazovce, protože aplikace si musí místo „zasloužit“. Nechci aby mě rozptylovaly ty, které nepotřebuji.

Home screen

Po mě potopa

Pokud máte aplikací hodně, můžete je různě slučovat do skupin a uspořádávat na další obrazovky dle libosti, ale osobně to nepovažuji za důležité. Z mojí zkušenosti 90% času pracuji pouze s aplikacemi z úvodní obrazovky. Ostatní používám pouze nárazově. Třeba pro práci s letenkami, když někam letím apod. A proto jsem jejich další organizaci vzdal. Ať si je iPad skládá jak se mu zachce.

Pokud potřebuji aplikaci, která není na úvodní obrazovce, tak se jí nesnažím najít procházením dalších screenů. Prostě jen na úvodní obrazovce zatáhnu uprostřed displeje dolu, objeví se vyhledávání, já napíšu první 3 až 4 písmena ze jména aplikace a mám ji přímo před sebou. Vyhledávání pomocí Spotlightu je mnohem rychlejší, než procházení obrazovek.

Vyhledávání

Jednou za čas se vyplatí uklidit

Na závěr ještě jeden tip z oblasti duševní hygieny. Velmi se mi osvědčilo jednou za čas, třeba za 6 měsíců, si v klidu sednout a promazat aplikace, které nepoužívám. Nejde mi ani tak o místo v iPadu, jako o určitou sebereflexi. Co se za poslední dobu změnilo? Co je v mém životě důležité a co ne? Čemu věnuji čas? To jsou otázky, ke kterým to vede. Smazáním aplikaci neztratíte. Kdykoli ji můžete znovu nainstalovat, pokud ji budete potřebovat. A nebudete za ni muset platit. Nákupy jsou spojeny s AppleID a nezáleží na tom, zda aplikaci používáte nebo ne.

 

Užitečné odkazy

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *