Přeskočit na obsah

Chaos a šílenství kolem Adobe Lightroom (Alisczech vol.27)

Adobe oznámilo, co nového přichystalo pro uživatele Adobe Lightroom a vzbudilo ohromnou vlnu negativních emocí. Místo jednoho Lightroomu máme dva, pojmenování je zmatené, funkce nepřehledné a ke všemu Adobe nutí uživatele do předplatného. Jak se v tom všem vyznat?

Proč 2 různé Lightroomy?

Adobe stálo před nelehkou otázkou, co dál s Adobe Lightroom. Na jedné straně je zde konzervativní, velká a hlasitá skupina převážně profesionálních nebo velmi náročných amatérských fotografů, kteří by chtěli mít Lightroom víc profesionální a přitom pokud možno žádají zachovat osvědčené postupy a vyzkoušené uživatelské rozhraní. Na straně druhé je zde obrovská masa nenáročných amatérských fotografů, které by Adobe chtělo také oslovit Lightroomem. A protože nejde jedním programem udělat radost dvěma tak odlišným skupinám fotografů, rozhodli se v Adobe udělat programy dva. Tak, jako dlouhá léta existuje Photoshop a Photoshop Elements, tak teď budeme mít Lightroom Classic CC a Lightroom CC. Je jen otázkou, zda to bude úspěšnější model, než v případě zmíněných Elements.

 

Pro koho je který Lightroom?

Na tuto otázku existuje mnoho pohledů, respektive mnoho důležitých hranic. Pokud vám vyhovuje uživatelské rozhraní a funkce Lightroomu 6 či chcetemi Lightroomu CC 2015, tak vám bude víc vyhovovat Lightroom Classic, který vypadá prakticky totožně. Pokud chceme něco jednoduššího a přehlednějšího, volte nový Lightroom CC 2017.

Druhý důležitý pohled je správa fotografií. Pokud chcete mít své fotografie uloženy u sebe, tedy lokálně, tak musíte zůstat u verze Classic. Pokud chcete všechny své fotografie v plné kvalitě a velikosti přesunout na cloud, pak je pro vás verze CC.

Zároveň musíte myslet na funkcionalitu. Pokud chcete dál používat HDR, Panorama, skvělou zprávu klíčových slov, HSL režim, Split Toning a další funkce, které zatím v novém Lightroomu chybí, budete muset zůstat u LR Classic. Pokud chcete využít umělou inteligenci pro vyhledání objektů ve fotkách a další nové vychytávky, potřebujete naopak verzi LR CC.

 

Proč tolik emocí?

To je zřejmé z předchozího oddílu. Mnoho uživatelů by chtělo nakombinovat chování a funkčnost obou, což nemohou. Mnoho uživatelů je dotčeno tím, že je Adobe nutí do předplatného, přestože ještě před pár lety tvrdilo, že to neudělá. Dalším důvodem může být zmatené pojmenování produktů. Lightroom Classic jak kdyby říkalo “tuhle verzi už brzy zabijeme, jen co doděláme nový program”. Zatímco pojmenovat zcela nový SW jménem původního Lightroomu zase vnáší chaos do jakékoli diskuze o Lightroomu. Přidejte si k tomu minimální cenu přes 12EUR měsíčně u nás a fakt, že pro řadu fotografů by cena snadno vyšplhala i na 100EUR/měsíčně a je jasno.

 

Co dál?

Pokud vám vyhovuje verze Classic, je vše jasné. Je výrazně rychlejší, má pár nových funkcí a stojí to co dřív. Zde je vše v pohodě. Pokud chcete přejít na nový Lightroom CC budete se muset smířit s tím, že mu zatím chybí řada funkcí předchůdce a doufat, že je Adobe brzy dodělá. A nebo samozřejmě můžete přejít na jiný SW. Výběr je pestrý, bohužel převod dat ne příliš snadný. Proto bych si takový krok dobře rozmyslel a naplánoval.

5 komentářů na “Chaos a šílenství kolem Adobe Lightroom (Alisczech vol.27)”

  1. Zdravim, mam Lr predplaceny uz asi rok, delala jsem aktualizaci na LR classic cc a nemam tam split toning ani tonalni krivku.co delam spatne? Diky!

  2. Mám koupenou Lr6. Pro moje amatérské potřeby to stačilo. Jen jsem teď musel po 3 letech udělat čistou instalaci windows. Tím jsem všechno smazal. Teď se mi nedaří nikde na Adobe najít instalačku toho Lr6. Jde to někde dohledat nebo se Adobe rozhodlo že musím přejít na jejich plán a hotovo?

  3. Měl jsem koupenou Lr6. Musel jsem po 3 letech udělat čistou instalaci windows a teď nemůžu nikde dohledat instalačku Lr6. To už budu muset přejít na ten jejich placený plán?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *