Přeskočit na obsah

Český mobilní pravěk

  • Blog
Když je člověk doma, tak mu to tak nějak tolik nepřijde. Je to asi jako s žábou, která se nechá v klidu pozvolna uvařit, protože si nevšimne postupné změny teploty. Ale když člověk vyrazí mimo ČR, tak je šok šílený. Jsem na západním pobřeží USA sotva 24 hodin a rozdílu si nejde nevšimnout.
Chtěl jsem lokální SIM kartu s datovým tarifem, protože datový roaming je něco jako „Voldemort“ v Herry Potterovi. Už jen vyslovení toho slovního spojení je zpoplatněno dle ceníku. Protože jsem lenoch a nechtělo se mi hledat nejvýhodnější nabídku kvůli sedmi dnům pobytu, tak jsem sáhl po tom nejsnazším řešení a výsledek je pro našince bolestivý.

Krok 1: SIM

Přijdete do jakéhokoli obchodu AT&T, u dveří se na vás usměje security guy a zeptá se co potřebujete. Řeknete SIM kartu pro iPad 2 (v mém případě) a on odvětí, že je zbytečné čekat frontu dvou (!!) lidí na prodavače a jednu SIMku vám podá. Žádné poplatky, žádné papíry – odcházíte…
Zde bych rád podotkl, že AT&T rozhodně není nejpružnější z firem na americkém trhu. Naopak má dlouhodobě pověst molocha, který se neumí starat o klienty. Něco jako náš Telecom, tedy promiňte, teď už Telefonica.

Krok 2: Aktivace

Vložíte SIM do iPadu, v nastavení mobilních dat zvolíte založit účet, vyplníte adresu, informace o kreditní kartě a vyberete jeden z měsíčních plánů. Potvrdíte a jste on-line. V ten okamžik, žádné smlouvy, žádné úvazky a za cenu odpovídající jednomu obědu v případě 250MB či jedné večeře v případě 5GB na měsíc.

Krok 3: Provoz

Absolvoval jsem cca 450km pouští mezi Los Angeles a Las Vegas po dálnici I-15. Po cestě jsou slovy 4 městečka a jinak kameny, písek, kaktusy a plný signál 3G sítě. Za jízdy není problém na sedadle spolujezdce e-mailovat, skypovat, sledovat on-line mapy, dokonce si pustit YouTube. Připomíná Vám to D1čku? Mě tedy ne!
A to nemluvím o tom, že ve všech větších městech se neuvěřitelně rychle rozrůstá pokrytí LTE. To je ta zkratka, co se o ní u nás už roky mluví, ale kromě symbolických spotů pro splnění licenčních podmínek reálně neexistuje a každý tuší, že jen tak nebude 🙂
Chcete zjistit, kolik jste vyčerpali z datového limitu? Přímo v nastavení iPadu vidíte aktuální stav. Dochází Vám limit? Není problém upgradovat platební plán a bum – jedete dál.

Krok 4: Ukončení či přenesení kontraktu

Chcete si nevyčerpaný limit přenést na jiné zařízení s jinou SIM? Není problém, stačí zadat jméno a heslo a hotovo. Chcete ukončit používání? V tom samém místě v nastavení kliknete na ukončení služby a hotovo. Žádné papíry, žádné infolinky, žádné výpovědní lhůty. Prostě kliknete a jdete…
Není to smutné? Pamatuji dobu tak před pěti lety, kdy Americe jsme se smáli, jak je sto let za opicemi a v podstatě ani nevěděli, ani co je to MMS. Možná dodnes moc neví, co je to ta MMS, ale zato znají pojem služba klientům. Na to pro změnu nějak zapomněli u nás 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *