Přeskočit na obsah

Apple Final Cut Pro X je jak ekonomické reformy

Dnes jsem navštívil z popudu evropského zastoupení Applu výroční setkání londýnského FCPUGu. Jde o akci  určenou profesionálním uživatelům Final Cutu, která má víceméně společenský charakter. Přesto  nabízí i mini výstavku sponzorů a večerní přednáškový program. Sponzorů bylo 15 a mě osobně nejvíce potěšil stánek LaCie, i když žádné zásadní novinky neukázal. Naopak zklamáním byla prezentace Adobe, která i přes skvělý CS Suite 5.5 jakoby neměla co říct. Ale to není to, o čem chci psát – jde přece o Final Cut Pro X.

Možná jste již zaznamenali, že na NABu v Las Vegas Apple oznámil, že připravuje zcela revoluční verzi svého řešení pro profesionální střih videa. První ohlasy byly vesměs pozitivní – slibované nové funkce vypadaly dobře, oznámená cenová politika potěšila a všichni byli rádi, že Apple v této oblasti chystá radikálnější změnu, která byla potřeba. Při svém prvním představení Final Cut v mnoha ohledech změnil svět střihu videa, ale od te doby uteklo hodně vody a konkurence už dávno dotáhla nebo i předehnala to, čím Apple tak oslnil.

Před několika málo dny se Final Cut X začal reálně prodávat a ohlasy se diametrálně začaly otáčet. Nové uživatelské rozhraní je opravdu hodně nové a výrazně méně flexibilní. Výsledkem je samozřejmě hodně naštvaných stávajících a nutno dodat velmi věrných uživatelů, kterých nebylo málo. Navíc Final Cut Pro se svým rozhraním otočil čelem k lidu a k profesionálům zády (nepřipomíná vám to babušku jagušku?) a to je změna, která určitě hodně bolí stávající uživatele.

Aby toho nebylo málo, Apple zašel ještě dál. Kromě toho, že přidal nové skvělé funkce, tak i řadu stávajících předělal, zjednodušil a nebo pro jistotu úplně zrušil. Důvody jsou typicky applovské – zjednodušení a zpřehlednění, nahrazení zastaralého novým, rozhodnutí, že uživatelé danou funkci prostě už nepotřebují apod. Nový uživatel tyto drobnosti ani nezaznamená, zkušený profesionál často pracující již skoro poslepu a zpaměti je najednou v koncích.

Pokud to shrnu do jasného sdělení. Apple se rozhodl, že Final Cut Pro X víc zpřístupní širší veřejnosti. Nové funkce dělají jeho používání snazším a často i efektivnějším. Nové rozhraní je víc příbuzné ostatním Apple aplikacím a pro nového uživatele určitě přehlednější. Bohužel stávajícím profesionálům Apple doslova podříznul větev pod zadkem a na cestu dolů ji ještě zamával s tím, že změna je prostě potřeba. Tomu odpovídali i velmi vášnivé diskuze na FCPUG meetingu. Zastánci nových časů hlasitě argumentovali převratností změn, staromilci stejně hlasitě kritizovali zejména to, že Apple jim změnu zcela necitlivě vnucuje a to i za cenu ztráty některých oblíbených vlastností programu.

Je to jak s ekonopmickými reformami. Všichni po nich volají, a když přijdou, lid odpoví generální stávkou. Čímž zdravím do Řecka a moc bych přál krásný bankrot 🙂

Za sebe musím konstatovat, že nejsem žádný FC profesionál, spíš lehce poučená lama, a přesto nebo možná právě proto, se mi nová verze opravdu líbí. To co FCP X umí navíc je impozantní vzhledem k jeho ceně a ovládání mi přijde trochu intuitivnější. na druhé straně chápu nářek profesionálů, kterým to Apple nandal takříkajíc „z první“ a navíc způsobem, ze kterého není úniku.

Až čas ukáže, zda tato radikální změna bude víc ku prospěchu či  na škofu FCP komunity.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *