Přeskočit na obsah

Adobe Photoshop na iPadu Pro

Adobe Photoshop na iPadu

Už asi desátého člověka jsem překvapil informací, že na iPadu Pro nefunguje klasický Photoshop. Nevím, kde se to bere, ale spousta lidí v tomto bludu žije. Takže jak to je s Photoshopem na iPadu?

iPad není počítač!

V první řadě je potřeba si uvědomit, že iPad má operační systém iOS, který má pramálo společného s MacOS nebo nedejbože Windows. Jinak se ovládá, má jinou strukturu a aplikace pro iPad jsou jiné, než aplikace pro počítač. Aplikace, které znáte z počítače pro iOS (i Android) buď neexistují nebo se sice stejně jmenují, ale chovají se jinak, ovládají se jinak a typicky umí jen zlomek toho co počítačové verze. Není se čemu divit, také stojí zlomek toho co programy pro počítače. Tak to je, můžete s tím nesouhlasit, můžete s tím polemizovat, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat.

 

Photoshop na iPadu

Adobe Photoshop pro iPad opravdu existuje. Přesněji řečeno existuje několik aplikací, které mají slovo Photoshop v názvu a jsou od Adobe. V AppStore najdete Photoshop Touch, který je takový jednoduchý grafický editor s podporou vrstev pro začátečníky. Je pomalý, umí toho opravdu málo a zasloužil by si kompletně přepsat. Zatím neexistuje ani verze kompatibilní s iOS11. Photoshopu na počítači nesahá ani po kolena a z mého soukromého pohledu je takřka nepoužitelný.

Dále najdete Photoshop Mix, Photoshop Fix, Photoshop Sketch, Photoshop Lightroom a dokonce i Photoshop Express. Slovo Photoshop prostě dobře prodává a Adobe toho využívá. Každá jednotlivá aplikace je fajn a dělá kousek fotografické práce. Jedna retušuje, druhá dělá lokální úpravy, atd. Ani všechny dohromady však Photoshop z počítače nenahradí.

Takže, pokud chcete pracovat ve Photoshopu, tak si prosím nepořizujte iPad ani iPad Pro!

Alternativy existují a jsou skvělé

Jste zděšení a znechucení? Tak nebuďte. IPad Pro je skvělý nástroj pro fotografy, jen je potřeba změnit software. Existuje řada skvělých aplikací pro iPad, které uspokojí různě náročné fotografy. Asi nejblíž Photoshopu z počítače je dnes Affinity Photo pro iPad. Podporuje JPEG i RAW, umí vrstvy, masky, štětce, filtry, dynamické objekty, skládání HDR, panoramat a stovky dalších věcí. Pokud se jej naučíte používat, budete z iPadu nadšení.

Affinity Photo

Pokud chcete trochu přehlednější, jednodušší, ale pořád výkonný grafický editor, tak bych doporučil Pixelmator pro iPad. Vrstvy, štětce, široká škála úprav zůstávají. Pro běžnou práci v JPEG kvalitě super nástroj.

Pixelmator

A v neposlední řadě bych zmínil Snapseed. Jde o neuvěřitelně jednoduchý, přehledný a překvapivě šikovný nástroj. Žádné vrstvy, žádné masky, žádné složitosti. Pár funkcí, podpora RAW, bezplatná appka a dovolím si tvrdit, že 90% uživatelům by mohl bohatě stačit. Navíc umožňuje neuvěřitelně rychlou a elegantní práci.

Snapseed

Samozřejmě existují tisíce dalších foto aplikací. Některé skvělé, některé průměrné a některé mizerné. Výše uvedené 3 berte jako mojí Top3, která ale nemusí vyhovovat všem.

Závěr

Aplikace od Adobe pro iPad jsou fajn. Osobně používám Lightroom, občas i Fix a Mix. Nicméně tyhle aplikace dávají smysl pokud iPad kombinujete s počítačem. Já osobně používám iPad Pro při cestách a některé náročnější úpravy odkládám domů na MacBook Pro, velký Photoshop a Lightroom. Pokud chcete pracovat pouze na iPadu, volil bych raději alternativy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *