Přeskočit na obsah

WD přichází s dvojicí disků pro nové Macintoshe

Externí hard disk pro Mac je ryze z technického pohledu nesmysl. K Macu připojíte jakýkoli externí disk. Není potřeba žádná „speciální verze pro Mac“. Přesto výrobci občas Mac edice nabízejí. A specifika? Většinou design, předformátovaný souborový systém HFS+ a doplňkové programy. Přesně tak tomu je v případě dvou novinek od WD.
WD MyPassport for Mac (2. generace)
V případě prvního z produktů výrobce využil příchodu nových Mac Booků Pro a Mac Booků Air s USB 3.0 porty a v podstatě za stejnou cenu nabízí rychlejší rozhraní. Místo jednoho USB 2.0 portu je disk vybaven jedním USB 3.0 portem, který slouží pro přenos dat i napájení. Uvnitř tepe klasický 2,5” disk o jedné ze tří kapacit. Mac verze se od klasické liší pouze designem podstaveným na hliníku a trochou Apple orientovaného softwaru.
Pro majitele starších Maců je tedy změna oproti první generaci nulová. Majitelé nových Macbooků ocení lehce vyšší přenosovou rychlost. K dispozici mají být kapacity 500GB, 1TB a 2TB. Nejvyšší model má cenu stanovenu na 279EUR.
WD My Book VelociRaptor Duo
U druhé novinky je to technicky pro Mac uživatele již mnohem zajímavější. Zařízení osazené dvojicí 1TB disků VelociRaptor s 10.000 ot./min je vybaveno dvojicí Thunderbolt portů. Rozšiřuje tak zatím poměrně skromnou nabídku externích diskových řešení s tímto rozhraním. Kombinace moderního TB a dvojice rychlých hard disků umožňuje dosahovat přenosové rychlosti až kolem 400MB/s srovnatelných s nasazením SSD disku. Poměr  cena vs kapacita je ale přeci jen o trochu lepší.
Uživatel může volit mezi režimy RAID 0 (kapacita 2TB), RAID 1 (zrcadlená kapacita 1TB pro vyšší bezpečnost dat) a JBOT. Navíc rozhraní Thunderbolt umožňuje tyto disky řetězit.
Opět je k tomuto domácímu diskovému poli dodáván SW pro Mac OS X umožňující ovládání, šifrování a další potřebné činnosti. Oficiální cena je stanovena na 949EUR.
Shrnutí
V případě prvního disku jde v podstatě čistě o designovou záležitost. Pokud design neoceníte, najdete i výrazně levnější řešení. V druhém případě jde o dlouho očekávanou novinku. WD toto zařízení ukazoval novinářům již letos v lednu na veletrhu CES v Las Vegas a nyní konečně přichází na trh. Cena není úplně nejnižší, ale je podložena zajímavým výkonem. Pokud hledáte dvoudiskové řešení „na doma“, stojí tento My Book za zvážení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *