Přeskočit na obsah

Proč mi iPad Mini stále dává smysl

Máte doma partnera, partnerku, manžela, manželku nebo milenku? Pravděpodobně jo. Na vlastní kůži tak jistě víte, jak komplikované jsou vztahy. Jsou období, kdy se milujete více, jindy se na sebe nemůžete ani podívat. V případě, že máte dlouhodobý vztah, někde uvnitř vás jsou přitom hluboké kořeny, a i když je zrovna horší období tak víte, že toho druhého milujete a něco vás k sobě pojí. Možná to bude znít úchylně, ale podobnou paralelu zažívám s jablečnými tablety. Někdy přímo miluji iPad Mini, jindy se zblázním do velkého iPadu Pro. Tak či tak uvnitř jsem věrný Applu a nemám jediné pomyšlení na migraci či používání jiného zařízení. Svádím akorát vnitřní boj, které zařízení mám aktuálně používat více.

Je to jako na houpačce. Je týden, kdy používám výhradně velký iPad Pro. Ten vlastním společně s kompletní výbavou, tedy Smart Keyboard a Apple Pencil. Aktuálně mám týden, kdy v ruce držím výhradně iPad Mini 4. Ostatně i tento text píšu na malém prckovi za použití bezdrátové Apple klávesnice, která je integrována do pouzdra InCase Origami Workstation. Toto pouzdro však bohužel již není k sehnání, avšak lze objednat náhradu v podobě Canopy obalu, do kterého vložíte nejnovější Apple klávesnici. Pořizovací cena klávesnice a obalu však není úplně nejnižší.

Paradoxně se stále pohybuji z okraje na okraj či chcete-li jinak – z extrému do extrému. Jako mnoho jiných uživatelů i já začínal na dnes již stařičkém iPadu 2. Následně jsem přešel na iPad Mini 1 (vstupní brána do světa prcků). iPad 2 následně nahradil iPad 4 s Retinou a první generaci Miniho logicky dvojka. Tu jsem si zamiloval, nedal jsem ji z ruky. Časem však začala ztrácet dech a jakmile jsem pořídil velký iPad Pro s výbavou, iPad Mini 2 byl tragický. Nahradila ho čtvrtá generace.

Můj aktuální setup v oblasti iPadů je malý a velký – iPad Mini 4 a velký iPad Pro. Nic mezitím. Nikdy jsem neprahnul po Airovi, ač v rodině jsou hned dva. Narozdíl od iPadu Pro bylo již od začátku použití iPadu Mini zcela jasné. Měl jsem a mám ho neustále při sobě, ať jsem kde jsem. Naopak iPad Pro sotva opustí domovní dveře. Nechce se mi s ním tahat. iPad Mini naopak v brašně sotva cítím. Stali se z nás nerozluční přátele nejen v osobním, ale i pracovním životě.

Na obranu dvanáctipalcového iPadu musím říct, že iOS 11 můj trend a používání značně mění. Po instalaci vývojářské bety musím uznat, že iPad Pro tahám na zádech čím dál častěji, jelikož prostě začíná mít smysl ho používat v kombinaci s Macem či úplně bez něho, ale zpět k iPadu Mini 4.

Práce na prckovi

iPad Mini mi vždy sloužil jako skvělý pomocník pro zapisování poznámek všeho druhu. K tomu využívám primárně dvě aplikace – Ulysses a nativní Poznámky. O Ulysses byly již napsány stohy recenzí a dojmů. Jde o skvělý a čistý „texťák“ který podporuje Markdown. Za mě nejlepší jazyk a systém, který mohu při psaní používat. Všechny mezititulky, kurzívu, tučné písmo, odkazy, fotky, videa a podobně si připravím již během tvorby textu a následně jen exportuji. V konečném důsledku mám hotový text jedna dvě.

Ulysses používám samozřejmě nejen na iPadu a Macu, ale i na iPhonu. Často si tam texty následně edituji a znovu projíždím, když mám volnou chvíli. Dříve jsem také hojně používal Evernote, ale po změně předplatného a celkového fungování, jsem rychle emigroval. Myslím si, že nemá smysl používat více poznámkových aplikací. Já si vystačím s Apple Poznámkami – používám je na poznámky, myšlenkové mapy, postřehy, plány a tak dále. Delší texty píšu v Ulysses.

Další využití

iPad Mini mám neustále u sebe. Sdílí stejnou kapsu jako iPhone 7 Plus. Ač používám pluskový telefon, Mini mi stále dává smysl. Jsou případy, kdy rád využiji větší plochu. Mini je také bezesporu skvělé zařízení na konzumaci obsahu. Platím si Netflix a nově je možné si filmy a seriály ukládat offline. Také mám na iPadu všechny své knihy bezpečně uložené v iBooks. Mezi nejfrekventovanější aplikace také jednoznačně patří Pocket. Během dne na internetu a sociálních sítích narazím na spousty článků, které nestihnu přečíst. Všechny je automaticky ukládám do Pocketu a večer či během dalších dnů se k nim vracím. Zároveň používám Pocket pro archivaci těch nejlepších článků, které stojí za to uchovat a čas od času si je připomenout.

Každý týden si také na Minim přečtu nové vydání časopisu Respekt. Několikrát za den také pouštím skrze Miniho hudbu z Apple Music či surfuji na internetu. Nic světoborného. iPad Mini je také skvělý pomocník při hlídání naší dcery. Hravě zvládnu ji mít na klíně a v druhé ruce iPad, na kterém ji něco pouštím či si čtu, když zrovna usíná. U Miniho také střídám orientaci – někdy je lepší na výšku, jindy naopak na šířku. Záleží na použití a prostoru.

Mini je malý, tenký a krásný kus zařízení. Pro jeho bezpečí a ochranu ho neustále nosím společně se Smart Coverem, který při každé příležitosti odcvakávám. Pernamentní ochrana je pouze na zádech v podobě fólie. iPad se skvěle drží v jedné ruce (ideální před spaním). Už vám iPad někdy vyklouzl z ruky a spadl přímo do obličeje během usínání? S Minim se vám to nestane. Sem tam si na něm také zahraji nějaké hry, upravím fotku a mrknu na nějaká videa.

Co bych si přál

Nad prckem bohužel stojí těžký kat. Letošní rok rozhodne o tom, zda ho Apple zařízne nebo představí novou a vylepšenou verzi. Asi nemusím dodávat, co si přeji. iPad Mini je skvělé zařízení, které si své uživatele najde. U mě doma sice bojuje na výsluní s iPadem Pro, ale i přesto se ho nechci vzdát. Tím, že používám Apple Pencil, tak bych jednoznačně uvítal jeho podporu. Stejně tak bych nepohrdl Smart Keyboard, ač mnoho lidí říká, že s rozložením kláves by asi byl problém. Čert to vem. Myslím si, že by to šlo.

Nový iOS 11 pak přináší čtvrté generaci nejmenšího tabletu svěží dech. Je jisté, že nemohu a nikdu nebudu tak produktivní jako na velkém iPadu, ale rozhodně udělám více práce než na Pluskovém iPhonu. Na to, jak je iPad Mini 4 malý, vždy mě překvapí kolik výkonu v sobě ukrývá. Rozhodně by mu však prospěl nějaký upgrade a já tajně doufám, že se ho ještě dočkám. iPad Mini 4 je pro mě skvělý pracant, který si své místo v ekosystému snadno najde.