Přeskočit na obsah

Proč je mojí první bezzrcadlovkou Canon EOS R6 [4K] (Alisczech vol. 356)

  • Foto

Bezzrcadlovky jsou dlouhé roky testoval, ale mojí hlavní fotografickou technikou byly vždy DSLR. Aktuálně již dva roky fotím Canon EOS 5DMIV a 2x Canon EOS 7DMII. Dlouho jsem vybíral bezzrcadlovku, která by doplnila můj fotografický park. Hodně uvažoval o přechodu na Sony a nakonec jsem vybral Canon EOS R6. Proč a jaké jsou moje úplně první dojmy?

DLSR vs bezzrcadlovky

Mám DSLR rád, jsem na ně zvyklý a fotí se mi s nimi dobře. Odložím nebo prodám svoje EOS 5DMIV a EOS 7DMII? Ne, rád s nimi budu fotit dál. Na druhou stranu mě fotografie živí a já si moc dobře uvědomuji, že éra DSLR pomalu končí a technologický vývoj se jednoznačně vydal směrem bezzrcadlovek. Nemyslím si, že DSLR skončí úplně, ale nejnovější technologie, nejnovější objektivy a příslušenství nás čekají už ve světě bezzrcadlovek. Protože chci být u toho a vybrat si tu správnou DSLR je pro mě těžší a teží, začal jsem už cca před rokem vybírat první bezzrcadlovku, kterou bych neměl jen „na vyzkoušení“, ale zařadil ji do své výbavy.

 

Co jsem hledal?

Fotografuji primárně portréty, svatby, krajinu a cestovatelskou fotografii. To je mix, který znamená, že občas fotím od všeho trochu, ale v zásadě nepotřebuji ani extrémní rozlišení, ani extrémní rychlost. Jsem fotograf, který čím dál méně žije technickou dokonalostí snímků, ale preferuje jejich obsah a kreativitu. Od fotoaparátu proto požaduji zejména komfort práce, vyváženost parametrů, univerzálnost, příjemné podání barev a odolnost, rozumné rozměry a hmotnost.

Co se týče rozlišení, jsem spokojený od 20 MPix výš s čímkoli. Rychlost AF je důležitá, rychlost sekvenčního snímání už tolik ne, bohatě mi stačí 7 – 10 sn./s., chtěl jsem fotoaparát s rozumným dynamickým rozsahem a již jsem si zvykl na dotykový displej, WiFi. Pro svou video tvorbu je pro mě důležitý 4K/30 video záznam bez větších kompromisů. Vše ostatní bylo otevřené k diskuzi.

Ve srovnání značek mám celkem jasno. Věřím Canon, Nikon a Sony (v abecedním pořadí), že mají šanci přežít bez větší úhony aktuální těžkou dobu. Líbí se mi i Fujifilm a Hasselblad, ale nejsem si jistý jejich budoucností. Olympus je svým konceptem mimo to, co hledám, čímž neříkám, že ta technika je špatná, ale není pro mě.

Je zde ale nezanedbatelný fakt, že přes 10 let fotím kanonem, takže své DSLR ovládám zcela po paměti a koncept ovládání mám hluboce zažitý. Proto přejít z Canonu na jinou značku je velký diskomfort na týdny, možná měsíce. To, spolu s náklady na změnu značky nakonec rozhodlo o tom, že nepřejdu na Sony. Udržovat techniku dvou značek souběžně mi nedává smysl ergonomicky a vyměnit vše najednou je ekonomická sebevražda, zejména v této době.

Takže nakonec jsem se rozhodl zůstat věrný Canonu a šlo o rozhodnutí chladnokrevně racionální, nikoli emocionální. Prostě jsem si spočítal, že změna značky je něco, co si teď nemůžu dovolit, ani kdybych chtěl.

 

Jak si vybrat z nabídky Canonu?

Canon byl poslední z výrobců, kdo začal brát bezzrcadlovky úplně vážně. Logicky – je jedničkou v prodeji DSLR, tak je těžké přesunout zdroje jinam. Řada bezzrcadlovek EOS M je fajn, ale není vhodná pro moje potřeby. Paradoxně by mi nevadil APS-C čip, ale fotoaparáty jsou na mě příliš malé, neovládají se mi dobře a v mnoha ohledech jsou zaměřeny na amatéry a omezovaly by mě v práci.

První generace bezrcadlovek EOS R, tedy modely EOS R a EOS RP byly krokem správným směrem, ale za mě obsahovaly řadu kompromisů, které jsem nebyl ochotný akceptovat. Set vlastností, které nabízí v kombinací s cenou pro mě nebyly atraktivní. Podle mě by si oba modely zasloužily nižší cenu a pak by to byly super amatérské modely.

Příchod R5 a R6 byl tím, na co jsem čekal. Oba umí skvěle video v tom rozsahu, který potřebuji, respektive lépe. Ergonomie v 95% odpovídá tomu, na co jsem zvyklý z DSLR, parametry jsou v pohodě. Vybrat mezi nimi bylo velice snadné. R5 by se mi líbila víc, ale cena je na moje potřeby příliš vysoká. A tak mám objednanou R6.

 

Měli jsme k dispozici vzorek od českého zastoupení R6 díky spolupráci s Megapixel.cz. Můj vlastní ostrý kus je objednaný a jen čekám každým dnem na jeho dodání. Rád bych poděkoval CanonuCZ za možnost ujistit se, že R6 je ta správná volba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *