Přeskočit na obsah

Proč je iPhone lepší foťák než DSLR? (Alisczech vol.66)

iPhone vs DSLR

Někdy mám pocit, že tahle diskuze nikdy neskončí. Je lepší iPhone nebo zrcadlovka? Budu mít lepší fotky, když si koupím DSLR? A podobně. Odpověď je překvapivě jednoduchá. Pro drtivou většinu populace je iPhone, stejně jako většina ostatních chytrých telefonů, snazší a spolehlivější cesta k hezké fotce než DSLR. Můžete se mnou nesouhlasit, můžete se mnou polemizovat, ale to je tak všechno, co s tím naděláte.

Technické srovnání

Technicky jde samozřejmě o zcela nerovný souboj. Zrcadlovky mají mnohonásobně větší snímač, vyšší rozlišení, lepší elektroniku a často lepší objektivy. Jsou mnohem rychlejší, přesněji zaostřují, umožňují větší kreativitu atd. Zdánlivě bychom zde mohli diskuzi uzavřít, ale přiznejme si, že technická kvalita fotografií není jediný důležitý argument.

 

Proč iPhone vítězí?

Známé pravidlo říká, že nejlepší fotoaparát je ten, který držíte v ruce. Obrovskou výhodou iPhonu je to, že telefon máme vždy po ruce, je malý, skladný a okamžitě připravený. Dalším důležirým aspektem je velikost a hmotnost. Pokud se rozhodujete mezi několikakilovou výbavou nebo pár set gramy iPhonu, volba je jasná.

A je zde ještě jeden důležitý aspekt. Chytrý telefon za vás zpracuje fotografie a stačí vám jen zmáčknout tlačítko. U DSLR je podmínkou úspěchu správně zaostřit, správně exponovat a následně správně vyvolat snímek, což umí jen zlomek populace. Automatika a jednoduchost prostě vítězí.

 

Závěr?

Je to prosté. Pokud patříte mezi to jedno procento populace, co nejen zrcadlovku vlastní, ale umí ji i adekvátně ovládat, pak je pro vás lepší volba DLSR. Pokud patříte mezi zbývajících 99% populace, uděláte hezčí fotky iPhonem. A to říkám jako lektor fotografie, kterému prošly rukama tisíce nadšených amatérských fotografů.

4 komentáře na “Proč je iPhone lepší foťák než DSLR? (Alisczech vol.66)”

  1. ahoj,

    díky za video. Souhlasím. Jako fotograf, co chce mít pěkné fotky, fotím zrcadlovou s úpravou v Lightroomu CC, photoshopu CC (PC verze, rychle mobilní verze v Ipadu Pro), jako fotograf co rád fotí, tak vždy zrcadlovkou, spojení focení do RAW s následnou úpravou beru jako koníček, zábavu a patří to k fotografům. Iphonem fotím rychlovky, momentky, zrovna, když nemám zrcadlovku u sebe, co chci dát pouze na sociální sítě. Všechny důležité fotky, co chci, aby nějak vypadaly s publikací na serverech jedině zrcadlovou. Když fotím, tak beru mít na sobě zrcadlovku, na zádech baťoch s objektivy a jsem spokojenej….:). Rád fotím krajinu, architekturu, akty, letadla apod. a prostě k focení patří nastavení ISO, F, apod. Tak to mám a mám pak z fotky radost, když to dobře nastavím a vyberu pěknou kompozici, a ono se to povede… Martin

  2. Zdravím,
    je to pravda. Ty fotky z IPhonu jsou prostě kvalitou pro obrovskou většinu dostačující. A nejen z IPhonu, ale i z jiných mobilů. Já byl před dvěma týdny lyžovat v rakouských Alpách. Bral jsem s sebou Nikon D7100 a dva objektivy, blesk, stativ a dalších pár blbostí. Prostě pár kilo zbytečné zátěže, jak jsem nakonec zjistil. A taky Honora 6x. Na foťák jsem ani nesáhnul, ale mobilem jsem naflákal plno krásných panoramat i momentek na Instagram. A proč. Se zrcadlovkou jsem se prostě na svah tahat nechtěl a von ten mobil, když je azuro a ty fotky má taky pěkný. A hlavně si velká většina lidí ty fotky prohlíží na displeji mobilu.
    Zrcadlovkou fotím rád a baví mě to. Ta možnost kreativity a možnosti mít „všechno pod kontrolou“ je u zrcadlovky nenahraditelná. Ale někdy prostě stačí cvaknout tím mobilem a o nic dál se nestarat.
    Petr Josef Janoušek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *