Přeskočit na obsah

Proč detaily rozhodují o celku aneb jak efektivně zabít iPad Pro

Je až k nevíře, jak drobné detaily mohou rozhodovat o tom, zda váš produkt uživatelé milují nebo jej odloží. Někdy ani 99,9% dokonalosti prostě nestačí, protože ta poslední desetina může být natolik otravná, že prostě z miláčka udělá potvoru, co vám jen pije krev. A aby toho nebylo málo, na některých detailech nesejde a jiné jsou ty zásadní 🙂 O čem mluvím?

Proč neupravuji fotky na iPadu?

Jsem myslím ideální cílová skupina pro iPad Pro – jsem věčně na cestách, takže rozměry, hmotnost a možnost pracovat bez pracovní stolu jsou pro mě nutností. Jsem fotograf a tudíž vytvářím multimediální obsah. Jsem Apple fanda a geek, takže mám velmi slušnou znalost iOS a jsem ochoten zaplatit opravdu velké peníze za techniku, pokud mi dává smysl. Mám rád dotykové ovládání a myš mi opravdu nechybí. Takže iPad Pro je produkt, který mám rád, koupil jsem ho a používám na řadu činností, ale!
Nejprve jsem pořídil velký iPad Pro, který má úžasný displej a je neuvěřitelně rychlý. Vyzkoušel jsem si, že se mi na něm v Adobe Lightroom mobile dobře přebírají fotky a zapadá mi to do workflow. V kombinaci se Snapseedem a dalšími programy mi práce s fotkami na iPadu Pro dělala vážně radost. Bohužel jsem zjistil, že 12,9″ iPad je pro mě na cesty příliš velký. Pořád jsem řešil, jak jej převážet, abych jej nepoškodil.
A tak jsem jej vyměnil za menší iPad Pro. Má ještě lepší displej, je super rychlý, velikost mi skvěle vyhovuje, ale!
Apple zcela nepochopitelně v malém iPadu Pro použil pomalejší USB2 místo USB3, které má velký iPad Pro. Lightning konektor je stejný, čtečka karet je stejná, ale pokud stahujete pár desítek GB fotek, tak rozdíl je často 1/2 hodiny až hodina! Řeknete si drobnost, ale je to drobnost, která zcela znemožňuje workflow, které jsem měl odzkoušené!
Teoreticky bych mohl přenášet fotky bezdrátově, ale to zase musíte řešit napájení bezdrátové čtečky a rychlost je lepší než u USB 2, ale pořád horší než USB 3. Navíc to znamená tahat výrazně větší krabičku a celé to ztrácí eleganci. Stahování přímo z foťáku mi taky nevyhovuje. Sice by šlo přes USB 3, ale zase vám to blokuje foťák, vybíjí baterku ve foťáku a potřebujete víc místa kolem sebe. Když se kabel odpojí, můžete ztratit fotky a vůbec.
Co říct závěrem?
Nevím jestli šlo o rozhodnutí technické nebo marketingové. Chápu, že 90% uživatelů iPadu Pro si toho nikdy nevšimne, protože nepotřebuje přes Lightning přenášet velká data, ale pro nás fotografy je to rozbité. Úplně rozbité! A přitom úspora na straně Applu musela být v řádu centů, maximálně jednotek dolarů 🙁
A ponaučení? Na drobnostech záleží. zejména na drobnostech, které ovlivňují workflow. Je mi jedno jestli je iPad o milimetr tenčí či tlustší. Nezáleží mi na tom, jak široké má rámečky kolem displeje, ale potřebuji rychlý přenos dat. Je to zařízení s přídomkem PRO, tak jaké pak kompromisy!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *