Přeskočit na obsah

Je potřeba k iPadu fyzická klávesnice?

Pokud nahradíte počítač iPadem, určitě se brzy začnete ptát sami sebe, jestli by nebylo dobré k němu pořídit fyzickou klávesnici. Je to paradox, protože právě chybějící klávesnice je jedním z nejviditelnějších rozdílů mezi tabletem a počítačem. Je fyzická klávesnice opravdu potřeba? A pokud ano, tak jaká?


Nahraďte klávesnici diktováním

Může to znít šíleně, ale opravdu věřím tomu, že diktování může nahradit klávesnici v 90% případů. Je potřeba vystoupit z komfortní zóny a dát diktování šanci. pro mnoho uživatelů je to ze začátku nepředstavitelné, možná dokonce nepohodlné, ale funguje to a funguje to skvěle.

iPad zvládá diktování překvapivě dobře, spolehlivě, rychle a samozřejmě i v češtině. Stačí povolit Nastavení – Obecné – Klávesnice – Zapnout diktování. Diktovat můžete v různých jazycích podle toho, jaký máte nastavený jazyk virtuální klávesnice iPadu. Diktování je koneckonců vlastností klávesnice, zapíná se mikrofonkem u mezery a tudíž funguje ve všech aplikacích a ve všech situacích. I tento článek jsem nadiktoval.

Jsou samozřejmě místa, kde není společensky vhodné nahlas diktovat text. To osobně považuji za jediný vážný limit diktování. Nicméně diktovat můžete za jízdy v autě, při běhu, kdekoli, kde nebudete rušit ostatní. Pokud jste v hlučném prostředí, stačí k iPadu připojit AirPods či jiné sluchátka s handsfree a díky tomu nebudete mít s okolním hlukem problém.

Je zde ještě jeden limit. pro diktování potřebujete, aby byl iPad připojen k internetu. Apple provádí syntaktickou analýzu diktovaného textu na svých serverech, takře když nejste online, diktování na rozdíl od Macu nefunguje. nepřenáší se mnoho dat, stačí 3G, ale nějaký internet je potřeba.

Osobně diktuji často a rád.

Zapnutí diktování

Čím víc pracujete s textem, tím víc potřebujete klávesnici

Pokud s textem hodně pracujete – korektury, formátování, úpravy, tak diktování neřeší vaše potřeby a vy zjistíte, že fyzická klávesnice má jeden obrovský benefit – klávesová zkratky. iOS dnes zvládá asi 80% klávesových zkratek běžně používaných na macOS. Dokonce i aplikace mohou mít své vlastní klávesové zkratky stejně jako na počítači. Jediná, klávesová zkratka, která mi na iOS 11 stále strašně chybí je vložení bez formátu (CMD+ALT+SHIFT+V).

 

Fyzická klávesnice

Právě kvůli místům, kde není společensky vhodné diktovat jsem si fyzickou klávesnici k iPadu pořídil. Nenosím ji zdaleka všude. Často zůstává na hotelu nebo v kanceláři a beru ji s sebou pouze když vím, že bude potřeba.

Pokud chcete používat fyzickou klávesnici často, vřele doporučuji k iPadu Pro originální Apple Smart Keyboard. Je neuvěřitelně skladná, celkem pohodlná, nevyžaduje speciální napájení a zároveň slouží jako ochrana displeje a stojánek.

Já jsem zvolil kombinaci Apple Magic Keyboard a pouzdra Canopy, protože často přecházím mezi notebookem a iPadem. tato klávesnice má stejné vlastnosti jako moje notebooková – zdvih, tvrdost, tvar kláves, zvuk, takže je pro mě skoro nerozlišitelné, na kterém ze zařízení pracuji. Canopy se stará o ochranu klávesnice a zároveň slouží jako stojánek. Nabíjení klávesnice je přes Lightning konektor, takže není potřeba žádný další kabel či nabíječka.

 

Závěr

Pokud pracujete s textem hodně často, vyplatí se pořídit fyzickou klávesnici. Zvolte takovou, která vám bude vyhovovat. S redukcí USB-Lightning můžete připojit k iPadu starou klávesnici od počítače. Nebo můžete vzít jakoukoli BT klávesnici, která vám bude vyhovovat. jen zvažte, zda je to opravdu ta správná cesta.

 

PS: Pokud se o pracovním nasazení iPadu chcete dozvědět víc, můžete se přihlásit na moje kurzy iOS 11 pro začátečníky, iOS 11 zefektivněte svou práci a iPad 100% mobilní kancelář.

Štítky:

2 komentáře na “Je potřeba k iPadu fyzická klávesnice?”

  1. Ahoj Honzo,
    že se vměšuji – (znáš mne, šťoural a pedant na češtinu:-) , jestli jsi ten článek nadiktoval, pak nerozumím několika překlepům (klívesnice, disktování) ?!?
    vše dobré v novém roce,
    Ivo Šlár

    1. Ani diktování není dokonalé a možná jsem tam ty chyby zanesl, když jsem po sobě opravoval některé věty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *