Přeskočit na obsah

Jak vybrat a koupit použitý Mac [4K] (Alisczech vol. 229)

V minulém videu jsme probrali jak vybrat nový Mac. Co když se ale rozhodnete ušetřit a kupujete Mac z druhé ruky? Jaký starší Mac má smysl koupit a jaký už ne? Na co si dát pozor a co si zkontrolovat? Natočil jsem krátký návod.

Nakupujeme použitý Mac

Koupit použitý Mac vůbec nemusí být špatný nápad. Produkty od Applu mají dlouhou morální životnost a pár let starý iMac či Macbook může být skoro stejně výkonný jako nejnovější modely a zvládne vše, co budete potřebovat. Důležité je nekoupit příliš starý Mac, který již není podporovaný. Zároveň si musíte zvolit konfiguraci, která bude stačit výkonem na vaše potřeby. A v neposlední řadě musíte zkontrolovat původ a stav zařízení.

 

Chcete koupit nebo prodat použitý Mac? Mrkněte se do sekcí nákup a prodej na Macforum.cz.

2 komentáře na “Jak vybrat a koupit použitý Mac [4K] (Alisczech vol. 229)”

 1. Téma „ojetých“ macbooku a iphonů je moje hobby a nakupuji takto Apple HW a telefony pro celou rodinu a přátele. Nechápu proč si někdo kupuje nový Mac, když rok až dva starý je za polovinu ceny a ještě se zárukou od bazarového prodejce. 😉

  1. Nevýhodou všech modelů Macbooků 2012 a novějších je nemožnost navýšení RAM a HDD. Pokud ale chcete mít stále ještě možnost upgradu RAM a HDD (třeba na SSD), pak je potřeba koupit max. Macbook Pro (late 2011). U tohoto posledního modelu jde měnit nejen RAM a HHD, ale také případně vyndat CDROM a místo něj druhý SSD – cena je orientačně, třeba v bazarcom.cz (v Opletalce) kolem 12 000,-. U 2011 už nejde nainstalovat OS Mojave!

  Akumulátory/baterie se dají sehnat na eBay levně (US$ 35) a výměnu zvládne průměrný člověk s YouTubem vcelku jednoduše. Jen opatrně na, ve videu zmiňované, „flex kabely“. Ale zvládl jsem to já, takže to dá téměř každý, kdo udrží šroubovák v ruce. 🙂

  Na servis rozbitých displejů mohu doporučit „SaRDell“ servis na Vysočanské – výměna „ne-retina“ 13″ displeje za kolem 4000,-. Navíc je pan majitel nakupuje v UK, takže máte jistotu lepší kvality, než nějaký eBay a výlet leteckou poštou z Číny. Dělá převážně Delly (viz kreativní název jeho firmy), ale umí i Macy.

  Co jsou nevýhody starších Macbooku?
  – chrastící repráček – prý to jde velice jedoduše vyměnit v servisu
  – po osmi letech začne zlobit touchpad – výměna 380 Kč
  – zničí se vám opakovaně napájecí kabely – kupuji druho-výrobu
  ale jinak si nemohu stěžovat – všechno šlape bezvadně

  Přeji dobrý výběr „ojetého“ Maca a skvělý pocit z uspořených peněz!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *