Přeskočit na obsah

Jak přiřadit GPS polohu ve Fotkách

Aplikace Fotky (Photos) na Mac OS umožňuje mnohem efektivnější správu fotografií, než si většina uživatelů uvědomuje. Například můžete stejnou fotografii vyhledávat podle místa pořízení a to jak přesného, tak i regionálního. Hledat můžete například “Karlův most”, “Praha”, “Česká republika” i “Evropa”. Samozřejmě podmínkou je mít u fotografií GPS informaci. Pokud chybí, můžete ji ručně přidat.

Jak přidat GPS do fotky?

Otevřete aplikaci Fotky a označte jednu fotografii či skupinu fotografií pořízenou na stejném místě.

 

Stiskněte klávesovou zkratku CMD+I pro vyvolání panelu s informacemi.

Pokud znáte přesnou polohu místa, kde jste fotografovali, můžete na řádek Přidejte polohu vložit přímo GPS souřadnice. Aplikace najde na mapách označené místo a požádá o jeho potvrzení. Pak je zobrazena mapa se špendlíkem. Podmínkou je být připojený k internetu, protože se vyhledává v on-line mapách Applu.

Pokud neznáte souřadnice, můžete zadat jméno místa, kde jste fotografovali. Opět se použije vyhledávání v on-line mapách a přibližná poloha. Pokud vašemu dotazu odpovídá více míst, nechají vás Fotky vybrat to správné. Až jej  potvrdíte, zobrazí se špendlík na mapě a vy jej pomocí myši můžete případně přesunout a tím zpřesnit polohu.

Závěr

Pokud budete fotografovat iPhonem, je GPS poloha zaznamenávána automaticky. V případě fotoaparátů bez GPS je dobré alespoň přibližnou polohu zadat, protože tím jednak usnadníte vyhledávání sobě, druhak pomůžete aplikaci například se sestavováním Vzpomínek.

Chcete se o aplikacy Fotky dozvědět víc a naučit se jí ovládat naplno? Přijďte na náš kurz Fotky: Jak na fotografie na Macu.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *