Přeskočit na obsah

Jak odstranit zmatek v Adobe Lightroom

  • Blog

Adobe Lightroom používá katalogy, ve který si udržuje informace o importovaných fotografiích ,metadata, náhledy, úpravy a další užitečné informace. Originály fotografií, jako takové leží mimo katalog v místě, které uživatel určí. Z logiky věci by uživatel již neměl s originály manipulovat po importu jinak, než prostřednictvím Lightroomu, aby informace v katalogu seděli na stav souborů na disku. Co ale dělat, když si uděláte v originálech zmatek a Lightroom o něm neví?

HLEDÁNÍ PŘESUNUTÝCH SLOŽEK

Relativně jednoduchá je situace, kdy Lightroom ztratí celá složka nebo disk. Stačí ji přesunout či přejmenovat mimo Lightroom a problém je na světě. V Lightroomu tuto situaci poznáte tak, že u složky (Folders) se objeví otazníček v modulu knihovna (Library). Stačí na takovou složku kliknou pravým tlačítkem myši a zvolit Find missing folder nebo Update folder location a najít místo, kam byl adresář přesunut. Tím se vazba v katalogu obnoví.

SYNCHRONIZACE SLOŽKY V ADOBE LIGHTROOM

Pokud je složka na svém místě, ale vy jste mimo Lightroom přidali nebo odmazali část fotografií, v Adobe Lightroom se taková změna neprojeví. program vychází ze stavu, který byl při importu. O nových snímcích neví a chybějící opět označí a nejde je upravovat nebo exportovat.

Naštěstí existuje funkce Synchronize Folder, která porovná reálný obsah složky s katalogem a opraví případné nesrovnalosti. Stačí kliknout na složku pravým tlačítkem a najdete ji v kontextovém menu. Chybějící fotografie odstraní z katalogu a nově přidané doimportuje.

ZÁVĚR

Všechny tyto starosti si můžete ušetřit, pokud budete s fotografiemi naimportovanými do Lightroomu pracovat pouze jeho prostřednictvím. Není problém přesunovat, přejmenovávat, přidávat či odebírat jak složky, tak i jednotlivé fotografie.

 

Chcete se s Ligtroomem pořádně naučit? Přijďte na naše kurzy: Adobe Lightroom zrychlete zpracování fotografií, Adobe Lightroom workshop kreativních úprav, Adobe Lightroom workshop pro krajináře a Adobe Lightroom workshop portrétní fotografie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *