Přeskočit na obsah

Jak jsme vyrazili přes půl světa fotit Firefall (Alisczech vol. 69)

Jak se fotí Firefall

Možná jste o tomto unikátním jevu už slyšeli. Během jednoho týdne v roce, když se potká jasno, poloha slunce, voda ve vodopádu a teplota, vzniká v Yosemite unikátní jev. Vodopád nasvícený sluncem vypadá jako tekoucí láva. Ne vždy to vyjde, ale my jsme to riskli a vyrazili přes půl světa. Zde jsou naše zkušenosti po prvních 2 dnech focení.

Kdy vzniká Firefall?

Ideální poloha slunce nastává na cca týden v druhé polovině února, a pak ještě jednou na podzim. Nicméně to je pouze první podmínka. Tou druhou zásadní je dostatek vody v Horsetail vodopádu, který bohužel patří k těm nejslabším v Yosemite. Na podzim je šance nulová, v únoru byla voda 2x za posledních 7 let. Dále musí výt jasno těsně před západem slunce a nesmí píliš mrznout, aby vodopád nezamrzl.

 

Přípravy

Slušná šance na Firefall je mezi 12. a 26. únorem s tím, že ideální poloha slunce je kolem 20.2. My jsme v Yosemite od 19. do 24.2. Zajistili jsme si ubytování přímo v parku, načetli všechny informace, zajistili povolení, připravili techniku. Letos je regulovaná doprava a vstup do oblasti, odkud se dá jev pozorovat, takže to bylo trochu náročnější na přípavu, ale aspoň nevznikají zmatky.

Co je potřeba? Auto se sněžnými řetězy, dobrý stativ, foťák s teleobjektivem (70-200mm či delším), náhradní baterky, teplé oblečení, termoska s horkým čajem, ráno si zajistit povolení pro vstup/parkování, včas zabrat dobré místo a hromada trpělivosti.

 

Aktuální stav

Po dvou dnech jsme se již ve všem naučili chodit. Vždy ráno je potřeba zajet vyzvednout povolení pro daný den. Pak následuje focení po parku a odpoledne přesun na lokalitu. První den jsme měli smůlu na počasí. Přes den bylo nádherně jasno, ale asi hodinu a půl před západem slunce se zatáhlo a na Firefall jsme čekali zbytečně. Dnes jsme měli větší štěstí. Také se zatáhlo, ale cca 10 minut před západem slunce se udělala na obzoru díra v mracích a slunce zasvítilo na El Capitána. Ve vodopádu bohužel zatím není voda, takže Firefall v plné kráse jsme neviděli, ale přesto to bylo úchvatné. Zbývají nám další  2 pokusy, takže třeba bude ještě líp. Držte nám palce!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *