Přeskočit na obsah

iPad Only 2020 (4): Práce s externími médii

Jednou z velkých slibovaných novinek iPadOS a iOS 13 je podpora externích médií. Externí disky, USB klíčenky, čtečky paměťových karet, to vše můžete teoreticky používat s iPadem. Má to ale pár háčků.

<< iPad Only 2020 (3): volba cloudu   iPad Only 2020 (5): diktování >>

Bez iPadu Pro to jde opravdu ztuha

Jednou z největších výhod nových iPadů pro je USB-C konektor. Ten je nejen rychlý, ale hlavně poskytuje dostatek energie na to, abyste k němu připojili prakticky cokoli. Zatím jsem nenarazil na zařízení, které by s příslušnou redukcí na USB-C nového iPadu pro nefungovalo.

Naopak všechny iPady s Lightning konektorem jsou doslova noční můrou z pohledu externích médií. Pokud si pořídíte zařízení, které má Lightning konektor, tak máte jistotu, že bude fungovat. Bohužel bude fungovat pouze se speciální aplikací výrobce daného zařízení. Nebudete k němu mít přístup ani ze Souborů, ani z jiného souborového manažeru. Lightning zařízení obsahuje čip, který je natvrdo spárovaný s aplikací výrobce a z bezpečnostních důvodů neumožňují přístup nikomu jinému.

Pokud použijete zařízení s klasickým USB-A konektorem a redukci Lightning to USB-A, tak pravděpodobně narazíte na okno informující o nedostatku energie. Lightning konektor totiž neumí napájet připojené zařízení. Pokud si koupíte redukci, která má kromě USB-A i průchozí Lightning konektor, můžete do něj připojit zdroj či powerbanku, a tím problém obejít, ale rozhodně to není komfortní.

Osobně si myslím, že pokud potřebujete používat pravidelně externí média, rozhodně se vyplatí koupě iPadu Pro. Pokud je to mimo vaše finanční možnosti, zvažte externí disk s WiFi připojením.

 

Pozor na NTFS a šifrování disky

Druhým problémem, na který můžete u externích médií narazit, je formátování. Apple na iPadOS podporuje FAT, FAT32, exFAT a samozřejmě svoje vlastní formátování. Bohužel nepodporuje NTFS formát, který je ve světě Windows standardem. V tomto okamžiku neexistuje řešení tohoto problému a trochu se obávám, že s ohledem na vnitřní architekturu iPadOS může problém vyřešit pouze Apple. Stejně tak zatím iPady nepodporují zašifrované disky, což také není dobrá zpráva s ohledem na bezpečnost. A opět platí, že pouze Apple tuto situaci může změnit.

V obou případech platí omezení pro média fyzicky připojená k iPadu. pokud k disku přistupujte přes WiFi, tak ani jedno není problém.

 

Drobné chyby, které opravdu zamrzí

Pokud už iPad máte, tak vás asi nepřekvapí informace, že iOS 13 a iPadOS bohužel obsahují řadu drobných chyb. Apple je postupně opravuje, takže záleží, kdy tento článek čtete, ale v okamžiku psaní můžete při práci s externími médii na řadu z nich narazit.

Aplikace Soubory si neumí poradit s adresáři obsahujícími velké množství souborů. Pokud jsou v adresáři vyšší tisíce souborů, typicky spadne nebo se zasekne nebo nezobrazí žádný. U některých konkrétních médií jsem narazil na to, že jsem některé soubory a adresáře neviděl, přestože jiné aplikace je viděli a nebo se externí zařízení uprostřed kopírování odpojilo a zase připojilo.

Jsou to drobné chyby, které snad Apple brzy opraví, ale v tomto okamžiku dokáží pěkně zkomplikovat život. Proto kromě Souborů používám i aplikaci Documents a několik dalších, protože jsem zjistil, že každá se chová trochu jinak.

 

Ne každá aplikace umí pracovat s externími disky

Když připojíte externí disk k iPadu, tak v systémové aplikaci Soubory můžete dělat základní operace. Kopírování, přesouvání, přejmenování, smazání, vytváření adresářů, komprimování apod. Osobně se mi nejvíc osvědčilo otevřít si ve SplitView dvoje soubory a používat přetažení prstem.

U aplikací třetích stran záleží na tom, zda jejich autor podporu externích médií naprogramoval, nebo ne. Protože jde o poměrně novou funkci, velké množství aplikací, které nejsou od Applu, externí disky prostě vůbec nevidí. U těch, co zdánlivě externí disky podporují, můžete narazit na stejné problémy jako u aplikace Soubory. Padání, nenačítání některých souborů apod. Je to bohužel běžné.

 

Závěr

Pokud potřebujete často pracovat s externími médii, není iPad zrovna nejšťastnější volba. Pokud to budou jen vaše zařízení, dá se to všechno nějak doladit. Pokud vám nosí data třeba klienti, raději bych na iPad zapomněl.

Navíc, potřebujete-li dělat věci jako formátování médií, práci se skrytými médii nebo hromadné operace s velkým množstvím souborů najednou, opět je iPad nepoužitelný.

Je pravděpodobné, že Apple bude situaci zlepšovat, ale teď je taková, jaká je.

 

Užitečné odkazy

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *