Pamatujete, jak  v polovině loňského roku sliboval Evernote radikální změny ve své aplikaci, když zdražoval jednotlivé varianty předplatného? Tak aplikace pro iOS se po sérii nových funkcí v loňském roce dočkala rozsáhlých změn v uživatelském rozhraní. V zásadě nezůstal na kameni kámen, ale nemusíte se bát. Pokud jste zvyklí Evernote na iOS používat, nebudete nijak zásadně zmatení. Redesign se totiž z mého pohledu povedl. Bohužel zmizely některé funkce jako třeba prezentační režim, personalizace či mapa.

 

Aktualizace: verze 8.0.1 je již stabilní!

 

HLAVNÍ ZMĚNA? EVERNOTE MÁ ZCELA NOVÉ OVLÁDÁNÍ

První a nejzásadnější změna, která nastala je přepracování základní obrazovky. Místo tradičního menu, ve které jste měli poznámky, zápisníky, zkratky, místa a tagy se vývojáři Evernote rozhodli dát maximální prostor poznámkám samotným. Celé menu se scvrklo na pět ikon a aplikace se chová stejně na iPhonu i iPadu. Výhoda je zřejmá, neplýtvá se místem na ovládací prvky a maximum displeje je věnováno poznámkám samotným.

Novinka má ale i své nevýhody. V první řadě zmizela možnost personalizace uživatelského rozhraní, protože na pěti ikonkách už není co nastavovat. Ubylo tradiční zelené, zmizelo zobrazení na mapě, chat a práce s tagy se přesunuly pod ikonu Account a tak by se dalo pokračovat. Čekali jste dark mode nebo nějakou možnost ztmavit pozadí? Tak zatím ne!

Novinkou je naopak možnost přepínat tři velikosti zobrazení poznámky a vypínat v menu obrázky a body text. Tagy se přesunuly nahoru vedle vyhledávání jako jeho další parametr, což je logické. Notebooky jsou nyní jako pop-up seznam nahoře, což zpřehledňuje výběr existujícího notebooku, ale ještě víc komplikuje úpravy seznamu notebooků.

NOVÉ VYTVÁŘENÍ POZNÁMEK

Místo samostatných ikonek pro textové poznámky, fotky a audio poznámky je nyní v aplikaci jen jedno výrazné plus. Pokud na něj tapnete krátce, začnete psát poznámku. Pokud na něm přidržíte prst déle, můžete si vybrat mezi třemi typy poznámek jako dřív. Zde bych řekl, že forma zvítězila nad praktičností. Rychlým tažením jde také vybrat typ podobně jako se na iPad klávesnici dají rychle psát české znaky.

Při psané samotných textových poznámek přibyla možnost volby tří velikostí písma a barvy písma. V tomto ohledu Evernote dotahuje něco, co OneNote nabízí už dávno a řada uživatelů mu to vyčítala.  Navíc můžete nyní kdykoli zatažením dolu skrýt klávesnici a tím získat opět celistvý pohled na poznámku.

CELKOVÝ DOJEM Z NOVINKY

Zatím pracuji s novým Evernotem jen velice krátce, přesto dobré pocity převažují. Aplikace je rychlejší a přehlednější. O tom není sporu. Pokud používáte iOS zařízení primárně pro vytváření poznámek nebo jejich rychlé vyhledávání, budete pravděpodobně spokojeni. Pokud budete chtít na iPhonu či iPadu věnovat více pozornosti i třídění, organizaci, přesouvání, tagování apod. budete z nové verze asi zklamaní. Nové tagy se zakládají v Account – Settings – Manage tags. O nic se nezjednodušila správa zkratek (Shortcuts) ani zápisníků (Notebooks) a stále chybí jakékoli hromadné nástroje.

Doufám, že verze 8 je prvním krokem, který ukazuje správný směr, ale nebude posledním. Zjednodušení uživatelského rozhraní v zásadě vítám, ale teď by mělo následovat doplnění nových funkcí, které na stolních počítačích jsou a na tabletech a telefonech chybí.

Mimochodem po instalaci mi na všech zařízeních aplikace po updatu spadla a musel jsem ji nuceně vypnout a znovu spustit. Od té doby je stabilní. Bohužel podle diskuzí řada uživatelů takové štěstí nemá a aplikace jim nejde vůbec spustit. Proto je možná rozumné počkat na slibovaný rychlý fix.

 

Chcete se naučit pracovat s Evernote a využít ho naplno? Přijďte na náš kurz Evernote: Informace pod kontrolou.