Přeskočit na obsah

Dá se běháním zhubnou?

  • Blog
Kdyby platilo, že běhání = hubnutí, běhala by asi ochotně většina populace. Obávám se ale, že tak přímočaré to není. Jedním z důvodů proč jsem začal běhat byla snaha přestat tloustnout, což se povedlo. Pak logicky přišla nová meta – zhubnout, což se mi zatím nedaří. Nejsem žádný specialista na diety a hubnutí, přesto jsem vypozoroval několik zákonitostí.

Příjem vs výdej energie

Rovnice hubnutí je v zásadě jednoduchá, když budete spotřebovávat víc energie, než kolik přijmete, tak máte šanci hubnout. Je tam řada dalších vlivů, možná je to trochu i v hlavě, ale je to tak. Já jsem díky běhání cca zdvojnásobil výdej energie, což je dobré. Víc zatím nezvládám, protože pokud bych běhal víc, asi už bych nezvládal fungovat v práci a běžném životě.

No a tak u mě začíná hrát větší roli ta druhá strana, tedy příjem energie 🙁 V téhle oblasti se zatím moc kontrolovat neumím a tak výsledek není oslnivý. Uběhnout 8km je super, ale když si pak dáte pořádnou porci bramborových knedlíků s uzeným a zelím, je po hubnutí. Je to prostě tak a já to vím.

Běhání a hubnutí

Jen bodově:

  • Pokud máte výraznou nadváhu, tak bych asi začal něčím jiným než během. Jinak vás vaše klouby moc nepochválí. A nebo to chce začít pod dohledem nějakého odborníka.
  • Pokud běháte 1x – 2x týdně pár kilometrů, tak si asi zhruba udržíte stávající kondici, ale nebude se ani zlepšovat ani nebudete hubnout.
  • Pokud budete běhat tak, abyste postupně zvyšovali svou kondici, tak máte šanci i hubnout, pakud si ale pohlídáte příjem energie a celkovou životosprávu.

Experiment půl maraton

Aktuálně trénují na půlmaraton. Není to žádný zázrak, ale znamená to pro mě pár týdnů v kuse cca 2x tolik, než kolik bych se sám od sebe dokopal. Takže vám 2. 4. 2017 řeknu, jestli zvýšení výdaje energie pomůže.

A co vy? Máte nějakou osobní zkušenost s tím jak běh obě ovlivňuje váhu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *