Přeskočit na obsah

Crash test disku LaCie Rugged (Alisczech vol.10)

Crash test disku LaCie Rugged (Alisczech vol.10)

LaCie Rugged Thunderbolt + USB-C je pekelně drahý disk, který kromě originálního designu slibuje extrémní odolnost. Zkusili jsme ho utopit, přejet motorkou, vyhodit z okna paneláku, prostě věci, které se externím diskům běžně stávají. Co všechno tahle záležitost dokáže přežít?

LaCie Rugged Thunderbolt + USB-C

Na první pohled jde o sympatické zařízení, který ocení každý majitel Macu, který cestuje. 2 TB externí disk je vybaven Thunderbolt 2 portem a zároveň i USB-C rozhraním, takže ho připojíte ke starým i novým Macům. Slibuje odolnost vůči prachu, postříkání vodou, extrémním teplotám a pádu ze 2 metrů. Navíc na krabičce je velký nápis up tp 10 Gb/s. Kompletní marketing najdete na webu LaCie.

Druhý pohled už tak veselý není. Menším písmem  je napsáno, že reálná přenosová rychlost je cca 170MB/s, což je trochu rozdíl. Když uvidíte cenovku přes 6 000 Kč za 2TB verzi, tak se opotíte a máte pocit, že někdo spadl z hrušky. A když to po vás chce instalovat nějaký divný software při prvním připojení, tak si klepete na čelo. Takže co si o tom všem myslet?

Nejde o normální externí disk, jde o disk, který přežije i extrémně nevhodné podmínky. Pokud hledáte externí úložiště na cesty, nejlépe jako záložní disk, pak to celé kupodivu smysl dává. Jak uvidíte ve videu, disk přežije opravdu hodně. A pokud máte strach z toho, že podle Murphyho zákonů se dřív nebo později disku stane něco strašného, což se stane, jsou to ty nejlépe investované peníze. Koneckonců podívejte se sami, co všechno vydržel.

 

Crash test LaCie Rugged

Vyzkoušeli jsme pád z 1 m, což je výška psacího stolu. Vyzkoušeli jsme pád ze 2 m na beton, což se může stát, když vám disk vyletí z otevřeného batohu. Zkusili jsme jej omýt vodou, což se může stát za deště i ponořit na minutu do vody, což se stane, třeba ve vaně při sledování filmu. A zašli jsme i dál. Přejeli jsme disk opakovaně motorkou, což by nepozorný řidič mohl dokázat. A na závěr jsme si nechali pád ze sedmého patra, což simulovalo vášnivou domácí hádku. Jak to všechno dopadlo?

 

Zažili jste nějaký neuvěřitelný příběh se zničením externího disku? Napište nám ho do diskuze. Bude inspirací pro příští testy.

 

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP3 verze

2 komentáře na “Crash test disku LaCie Rugged (Alisczech vol.10)”

 1. Ahoj.
  Veľmi zaujímavý test, no zaujímalo by ma, či si disk rozbehal po pripojení k počítaču.
  Minulý rok som si kúpil LaCie 2.5 „Rugged Mini 2000GB a po týždni používania som ho šiel doma zastrčiť do zadného vrecka na riflách. Samozrejme mi spadol na dlážku, výška max 1 meter. Nič sa s ním nestalo, pád vydržal no iba na oko. Po pripojení k Macu sa mi nerozbehal, nešiel načítať a záchrana dát ma po zjednávaní ceny stála 500 EUR. A to som normálne ceny dostával okolo 800-1000 EUR (bola samozrejme moja chyba že som dáta nemal zálohované inde, disk bol čerstvý a nestihol som to urobiť).
  Teraz mám objednaný vami testovaný disk vo 4 GB verzii, ale zároveň bude verná kópia na druhom WD disku a na NASke. Disk môže spadnúť hocikedy ale že deklarovaná odoslnosť zemre pri páde z výšky zadku ma celkom prekvapilo.
  Dík za odpoveď 🙂

  Tomáš

  1. Disk už 2 týdny používám jako 2 zálohu a drží. Samozřejmě pády jsou vždy u klasických disků ošemetné. Někdy stačí málo a je po disku. Rozhodně bych nespoléhal na to, že disk přežije cokoli a zálohoval

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *