Přeskočit na obsah

Apple Mac mini s M2 Pro je pecka, nové MacBooky Pro už tolik ne (Alisczech vol. 699)

Apple naplnil včerejší předpovědi a představil nové procesory M2Pro a M2Max, které nabídne v Macu mini a ve 14″ a 16″ verzi MacBooků Pro. Zatímco u Mac mini jde o skvělý upgrade, který úplně mění možnosti zařízení, tak u MacBooků Pro jde o příjemný, ale nijak zásadní posun. Co víc, pokud jste čekali na nový iMac, Mac Studio a Mac Pro, tak můžete vesele čekat dál. Jaké novinky jsou? Pro koho se nákup vyplatí a co to všechno říká o Applu? Mrkněte na video…

 

Mac mini M2 / M2 Pro 2023

U mínilo se upgrade opravdu povedl. Základní verze s procesorem M2 přináší o 20 – 30% vyšší výkon při ještě lepší ceně, než za jakou byl uveden na trh model s M1. Naopak verze s M2 Pro posunuje Mac mini do Profi segmentu a dělá jej zajímavým pro mnohem náročnější uživatele. Víc jader procesoru i GPU, až 32 GB RAM až 8 TB SSD, rychlá paměť, rychlé porty, rychlá konektivita a to vše v miniaturním těle. Tohle bude pro prodeje Mac mini myslím slušná vzpruha.

 

MacBook Pro 14″ a 16″ s M2 Pro / M2 Max 2023

V případě nových MacBooků Pro je upgrade z M1 Pro na M2 Pro či z M1 Max na M2 Max příjemný, ale nijak přelomový. Apple sice slibuje v určitých operacích 20 – 50% nárůst výkonu, ale až praxe ukáže, nakolik specifické úkoly si pro srovnání vybrali. Dál Apple hodně tančil kolem neuvěřitelně prodloužené a zcela bezkonkurenční výdrže na baterku. Ta je samozřejmě skvělá, ale. to byla už u předchozích modelů a ve srovnání s nimi Apple přidal jen hodinu.

 

Závěr

Pokud jste čekali na nové Mac mini a MacBooky Pro, věřím že nebudete zklamáni. Jde o upgrade, nikoli revoluci, ale o upgrade smysluplný. Pokud jste čekali na nový iMac, Mac Studio či Mac Pro, můžete spokojeně čekat dál. A pokud máte M1 verze novinek, tak pokud vám jejich konfigurace vyhovuje, pravděpodobně nedává příliš velký smysl upgrade po roce až dvou. Já osobně chci nový MacBook Pro 16″ otestovat a pak se uvidí. V případě fotek velký rozdíl nečekám, protože stávající mašina je ďábelsky rychlá. U videa s novou HW akcelerací by mohl být rozdíl vidět víc. Uvidíme.

2 komentáře na “Apple Mac mini s M2 Pro je pecka, nové MacBooky Pro už tolik ne (Alisczech vol. 699)”

  1. Onen „neuvěřitelný výkon“ je srovnatelný s intel i7, možná lehce vyšší, takže nic až tak převratného se nekoná. Tím nechci říct, že to je špatný HW, to rozhodně ne, ale po koupi jsem zklamaný. Můj o něco starší PC s ryzen 9 a 2x SSD m.2, který stál o pár tisíc míň a jede na něm Linux, je výkonově někde jinde.
    Věc druhá, i sebelepší HW maců kazí macos, který mě ani po půl roce nepřestává udivovat, jak humpolácký a nelogický systém to je. Developeři z apple se soustředí hlavně na to, aby systém vypadal cool, což možná i vypadá, ale postrádá mnoho základních funkcí. Instalace programů virtuálními disky ještě v roce 2023, kdy tohle píšu?? To jako ani ze srandy. Instalátor? ne? To do applu ještě nedošlo? Dock je stále k vzteku, když mám v Docku ikony aplikací, proč se ještě při otevření objeví další ikona dole/v pravo?? A proč u některých aplikací ano a u jiných ne? Proč se aplikace při zavření x jen minimalizuje do Docku, stejně jako – (minimalizovat)?? Který koko tohle vymysel.. Proč se při skoro každé změně plochy ikony seskupí vpravo nahoře??? A co automatické zarovnání ikon do mřížky? Ne? Asi příliš náročný úkol pro apple. Další desítky podobných nedostatků se mi tu nechce vypisovat, ale kdybych mac nepotřeboval pro práci v xcode, který na win nejede vůbec a na linuxech omezeně, tak mac letí z domu.
    Poslední věc, ona údajná svižnost a plynulost macos je mýtus, jednak se mi co chvíli seká a to tak, že se zadrhává pohyb myši, a pak, linux a win šlape úplně stejně (ne-li líp) pokud jsou solidním železe. Jejich problém je (hlavně win), že se cpou do těch nejlevnějších počítačů, kde by se macos dost možná ani nerozjel.

    1. Mám pro vás skvělou zprávu. Když se naučíte macOS používat, což bych doporučil, tak zjistíte, že většina těch věcí jde na jedno kliknutí a to, co vám nedává smysl jej nedává, protože jste nepochopil, jak ten system pracuje. macOS není Linux

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *