iPad tip: Jak na kopírování textu bez formátování

PIN Formátování textu na iPadu

Už jsem to zmiňoval. Pokud používáte fyzickou klávesnici s iPadem, ohromně to zvyšuje efektivitu práce s textem. Jedna věc mě ale neustále vytáčí. Pokud zkopírujete v iOS text, webový odkaz apod., tak se přenáší nejen text, ale i jeho formátování. To je samo o sobě v pořádku a většinou užitečné. Bohužel na rozdíl od macOS neexistuje jednoduchá cesta, jak vložit text bez přenesení formátování. Tedy zachovat formát textu cílové destinace. Díky Jurovi Iblovi jsem našel aspoň obezličku.

Práce s formátem textu na iOS

Pokud zkopírujete text v iOS pomocí klávesové zkratky CMD+C nebo kontextového menu a “kopírovat”, zkopírujete se text a formát textu. Dokonce třeba Pages mají speciální klávesovou zkratku Alt+CMD+C pro kopírování pouze stylu/formátu bez textu.

Pokud vkládáte text ze schránky a opět je jedno jestli pomocí CMD+V nebo kontextového menu “vložit”, vloží se text i s původním formátem. Nebo adekvátně existuje zkratka Alt+CMD+V na vložení pouze stylu písma.

Práce s textem iOS

Jak ale zkopírovat text bez formátu?

Co když ale chceme opak? Přenést text, ale nepřenáší jeho formátování? Klávesová zkratka CMD+Alt+Shift+V na iOS není. V kontextovém menu taky nenajdete řešení. Naštěstí existuje v některých případech obezlička.

Označte text, který chcete kopírovat. Potom klikněte na tlačítko Sdílení, pokud jej aplikace má, a vyberte Kopírovat. Tím se trochu překvapivě zkopíruje text bez formátu. Pak už se stačí přepnout do cílové aplikace a text vložit. Postup samozřejmě nefunguje všude, protože některé aplikace sdílení nemají. Někdy je sdílení v kontextovém menu.

Další možností je použít drag&drop, které také přenáší text bez formátu s výjimkou odkazů, u kterých přenese adresu bez textu.

Práce s textem iOS

Závěr

Pokud pracujete s iOS opravdu intenzivně, tak podobné drobnosti vás asi budou rozčilovat nejvíc. iPad je skvělý HW a iOS 11 přinesl spoustu nových funkcí. Dokáže krásně obsloužit 95% vašich potřeb, ale když narazíte na těch posledních 5%, je to někdy krušné.

PS: Chcete-li se o pracovním nasazení iPadu dozvědět víc, můžete se přihlásit na moje kurzy iOS 11 pro začátečníky, iOS 11 zefektivněte svou práci a iPad 100% mobilní kancelář.

Komentáře (1)

  1. Lukas

    3 března, 2018 at 13:17

    Mne by spíše zajímalo, jestli není někde nějaká vychytávka, která by nabízela opravu textu při psaní na displeji vs vypnutí opravy automatické korekce textu při externí klávesnici, kde píšu rychle a nechci být opravovaný, protože “vím, co píšu” 🙂

Přidejte svůj komentář