WD přichází s dvojicí disků pro nové Macintoshe

Externí hard disk pro Mac je ryze z technického pohledu nesmysl. K Macu připojíte jakýkoli externí disk. Není potřeba žádná „speciální verze pro Mac“. Přesto výrobci občas Mac edice nabízejí. A specifika? Většinou design, předformátovaný souborový systém HFS+ a doplňkové programy. Přesně tak tomu je v případě dvou novinek od WD.
WD MyPassport for Mac (2. generace)
V případě prvního z produktů výrobce využil příchodu nových Mac Booků Pro a Mac Booků Air s USB 3.0 porty a v podstatě za stejnou cenu nabízí rychlejší rozhraní. Místo jednoho USB 2.0 portu je disk vybaven jedním USB 3.0 portem, který slouží pro přenos dat i napájení. Uvnitř tepe klasický 2,5” disk o jedné ze tří kapacit. Mac verze se od klasické liší pouze designem podstaveným na hliníku a trochou Apple orientovaného softwaru.
Pro majitele starších Maců je tedy změna oproti první generaci nulová. Majitelé nových Macbooků ocení lehce vyšší přenosovou rychlost. K dispozici mají být kapacity 500GB, 1TB a 2TB. Nejvyšší model má cenu stanovenu na 279EUR.
WD My Book VelociRaptor Duo
U druhé novinky je to technicky pro Mac uživatele již mnohem zajímavější. Zařízení osazené dvojicí 1TB disků VelociRaptor s 10.000 ot./min je vybaveno dvojicí Thunderbolt portů. Rozšiřuje tak zatím poměrně skromnou nabídku externích diskových řešení s tímto rozhraním. Kombinace moderního TB a dvojice rychlých hard disků umožňuje dosahovat přenosové rychlosti až kolem 400MB/s srovnatelných s nasazením SSD disku. Poměr  cena vs kapacita je ale přeci jen o trochu lepší.
Uživatel může volit mezi režimy RAID 0 (kapacita 2TB), RAID 1 (zrcadlená kapacita 1TB pro vyšší bezpečnost dat) a JBOT. Navíc rozhraní Thunderbolt umožňuje tyto disky řetězit.
Opět je k tomuto domácímu diskovému poli dodáván SW pro Mac OS X umožňující ovládání, šifrování a další potřebné činnosti. Oficiální cena je stanovena na 949EUR.
Shrnutí
V případě prvního disku jde v podstatě čistě o designovou záležitost. Pokud design neoceníte, najdete i výrazně levnější řešení. V druhém případě jde o dlouho očekávanou novinku. WD toto zařízení ukazoval novinářům již letos v lednu na veletrhu CES v Las Vegas a nyní konečně přichází na trh. Cena není úplně nejnižší, ale je podložena zajímavým výkonem. Pokud hledáte dvoudiskové řešení „na doma“, stojí tento My Book za zvážení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *